W jaworznickim muzeum zakończono we wtorek 19 października wystawę pt. Kwadrofonium. Prezentowano na niej prace czterech pedagogów Wydziału Rzeźby krakowskiej ASP: Ewy Janus, Sławomira Biernata, Andrzeja Dromerta i Marcina Nosko. Nadarzyła się więc świetna okoliczność do rozmowy o sztuce współczesnej.
Za nami w sztuce ogrom epok, nurtów i kierunków. Ponoć teraz żyjemy w czasach niekończącego się szalonego postmodernizmu, wszystko w nim dozwolone i obowiązuje reguła malujta co chceta.
W grudniu ubiegłego roku za M22 Wojciecha Fangora zapłacono nieco ponad 7 mln zł., natomiast 20 rzeźb Magdaleny Abakanowicz poszło za 8 mln. Jak rzekliby finansiści to świetna lokata kapitału, warto więc kolekcjonować sztukę współczesną.
Trwa teatralny Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, nosi podtytuł Artysta w kryzysie. Tak więc aktorzy odtrąbili kryzys, ale wydaje się, że plastyków kryzys omija szerokim łukiem.
O powstałej w XIX w. warszawskiej szkole rysunkowej dla kobiet złośliwie mawiano, że to baraneum. Współczesne malarki z pewnością nie odczuwają artystycznej dyskryminacji, ba ! już się wysforowały.
Dawnymi czasy pozycja krytyków sztuki była niepodważalna. Zdaje się, że jest już odrobinę zachwiana a decyduje rynek i odbiorca.
Najdrożej w ubiegłym roku sprzedano obraz pędzla Brytyjczyka Francisa Bacona, znalazł nabywcę za 84 mln. dolarów. Widać są tacy, których na kolekcjonowanie wielkiej sztuki współczesnej stać, ci mają fajnie, innym pozostają reprodukcje.
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.