Platforma z kursami https://bit.ly/326R4PK
Zapisz się na MOJĄ LISTĘ EMAIL https://bit.ly/3fs22pi
SUBSKRYBUJ: https://bit.ly/YoutubeRafal
Pełny wpis: https://www.rafalszrajnert.pl/trudne-decyzje/
___________________________________________________
Jeśli podobają Ci się moje filmy i chcesz więcej to subskrybuj: https://www.youtube.com/channel/UCp3v4HZdCe_U1TBdjtrPnVQ?sub_confirmation1
Moja agencja marketingowa: https://uniqueseo.pl ___________________________________________________
Instagram: https://www.instagram.com/rafalszrajnert/
Facebook prywatny: https://www.facebook.com/rafalszrajnert
Facebook firmowy: https://www.facebook.com/rafalszrajnertcoaching ___________________________________________________
Trudne decyzje
W życiu każdego człowieka przychodzi czas, by podjąć trudne decyzje. Na jakie studia się wybrać? Czy partner, z którym jestem, nie zawiedzie mnie w przyszłości? Czy to miłość na całe życie? Czy przedłożona oferta pracy jest atrakcyjna, czy nie znalazłabym ciekawszej posady? To tylko niektóre dylematy, przed jakimi stoi większość z nas. Wybór, czy kupić jabłko, czy gruszkę wydaje się niczym w porównaniu z decyzjami, których konsekwencje mogą rzutować na całe życie. Jak mieć pewność, że podjęło się słuszną decyzję? Jak uniknąć dysonansu postdecyzyjnego, czyli wrażenia, że odrzucona opcja mogłaby być lepsza niż ta wybrana? Jak podejmować trudne decyzje?
Metody podejmowania decyzji
Zasadniczo wymienia się dwie strategie podejmowania decyzji heurystyki i algorytmy. Myśląc algorytmicznie, człowiek wszystko skrupulatnie analizuje, zestawia argumenty za i przeciw danej opcji. Heurystyki oszczędzają nam czasu, gdyż odwołują się do emocji, intuicji, preferencji, wewnętrznych przeświadczeń, bez pieczołowitych kalkulacji. Wydaje się, że w przypadku dokonywania trudnych wyborów rozsądniej byłoby wszystko dokładnie przemyśleć i zastanowić się kilka razy, zanim podejmie się ostateczną decyzję. Ludzie jednak bardzo często kierują się sercem niż rozumem, nawet w przypadku podejmowania decyzji, które rzutują na całe ich życie, np. przy wyborze partnera życiowego. Jak rozsądzić, co w danej sytuacji jest dla nas najlepsze? W zależności od rangi problemu człowiek zwykle stosuje od jednej do trzech strategii podejmowania decyzji.
Zobacz film po więcej.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.