CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
1 -Oda do młodości -- wiersz Adama Mickiewicza napisany 26 grudnia 1820 roku. Uznawany jest za entuzjastyczną pochwałę młodości w duchu filomackim.
Jest to pierwszy w historii literatury polskiej utwór poświęcony młodości -- która nie jest tu potraktowana jako zjawisko sfery biologicznej czy socjologicznej, lecz raczej ukazana jako "potęga kreacyjna o boskiej mocy, składnik uniwersalnego porządku świata". Świadczą o tym m.in. stałe porównania Boga i młodości jako mocy powoływania stworzeń do istnienia.
2 - Reduta Ordona --( czas rozpoczęcia 3:36 ) wiersz Adama Mickiewicza powstały w Dreźnie w 1832. Jest opisem obrony Warszawy przed Rosjanami we wrześniu 1831 przez załogę Reduty 54, gdzie dowódcą artylerii był Juliusz Konstanty Ordon. Utwór powstał na podstawie relacji uczestnika tych wydarzeń, przyjaciela poety, Stefana Garczyńskiego, który wydał ten wiersz w Paryżu w 1833.
3 - Do M.( czas rozpoczęcia 10:34)
Wiersz powstał w 1823 roku. Na podstawie biografii Adama Mickiewicza można odtworzyć okoliczności jego powstania, a takze powody, dla których został on napisany. Około 1819 roku poeta wraz ze swoimi kolegami z uniwersytetu, Tomaszem Zanem i Janem Czeczotem, zawitał do majątku Tuhanowicze. Była to wówczas własność rodziny Wereszczaków. Wtedy to młody poeta zakochał się w pięknej Maryli Wereszczakównie. Niestety, panna wkrótce po tym poślubiła Wawrzyńca Puttkamera. Zamieszkali w Bolciennikach i tam w 1822 roku Mickiewicz i Maryla spotkali się znowu. Do dzisiaj zachował się gaik, a w nim głaz, na którym na pamiątkę ostatecznego rozstania zakochanych został wyryty krzyż. Głęboka i nieszczęśliwa miłość Mickiewicza zaowocowała jednak w jego twórczości tym utworem.
4 - Śmierć Pułkownika. ( czas rozpoczęcia 13:06 )
Utwór cechuje nawiązanie do powstania listopadowego,a głównie do bohaterów tego wydarzenia.Mickiewicz oddaje w wierszu nastrój powagi sytuacji,oraz zaskakuje...lecz to w dalszej części.
Przed chatą leśnika strzelców zebrani jako straż czuwają przy umierającym Pułkowniku.Również zebrane tłumy ludzi ze wsi stoją i pytają o zdrowie i samopoczucie ukochanego bohatera.Wszyscy drżą w obawie,iż Pułkownik może od nich odejść na zawsze.
Opis Wikipedia
Kategoria: Różności
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.