Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik realizuje na budynkach mieszkalnych prace związane z instalacją odgromową.
Zewnętrzna instalacja odgromowa ma na celu ochronę obiektu, a tym samym przebywających w nim istot żywych oraz znajdującego się tam wyposażenia przed skutkami bezpośredniego uderzenia pioruna. Zadaniem instalacji jest przechwycenie wyładowania atmosferycznego skierowanego w obiekt, a następnie bezpieczne odprowadzenie prądu piorunowego i rozproszenie go w ziemi za pomocą systemu uziemiającego. Ponieważ instalacja odgromowa ma na celu ochronę życia ludzkiego, to powinna być zaprojektowana i wykonana z należytą starannością zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami.
Na jakich budynkach trwają w tej chwili prace i dlaczego na tych budynkach? Zapytaliśmy pana Pawła Proksę ze Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik.
W tej chwili wykonujemy instalację odgromową, a właściwie dopasowujemy istniejącą instalację do wymogów i aktualnych przepisów. Instalacja jest wykonywana na budynkach, na których będzie wykonywana instalacja fotowoltaiczna, ponieważ taka instalacja fotowoltaiczna musi być podpięta do instalacji odgromowej w celu ochrony urządzeń przed wyładowaniami atmosferycznymi.- powiedział Paweł Proksa ze Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik.
Na czym polega dopasowanie instalacji odgromowej?
W celu dopasowania instalacji odgromowej do istniejących wymogów i przepisów firma wymienia drut tzw. zwodów poziomych i pionowych ze średnicy 6 mm na 8 mm. Dodatkowo uziemienie jest wykonane z płaskowników (tzw. Bednarki uziemiającej) oraz dobijane są szpilki do uziomów w celu osiągnięcia odpowiedniej wartości pomiarowej ogromu.- wyjaśnił Paweł Proksa.
Podsumowując, zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona obiektu przed uderzeniami pioruna i bezpieczne odprowadzenie jego energii do ziemi jak najkrótszą drogą.
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.