Jak wyglądała w najnowszej historii Polski kwestia uniezależniania się Polski od wpływów zza wschodniej granicy oraz ponownego popadania w zależność od zachodnich ośrodków władzy i dlaczego po roku 1990 możemy mówić o zależności neokolonialnej Państwa Polskiego od zachodnich Metropolii ?
Na te pytania będziemy chcieli odpowiedzieć, badając poziom rozwoju produkcji strategicznej (stali, cementu, kwasu siarkowego) w Polsce. Poziom produkcji tych produktów może zostać wykorzystany jako swoisty miernik (produkt symptom) mocy całkowitej oraz swobodnej państw-systemów. Zmiana mocy swobodnej służy do oceny współczynnika swobody, a ten z kolei - zgodnie z wzorcem zaproponowanym przez prekursora Polskiej Szkoły Cybernetyki (PSC) prof. Mariana Mazura - do oceny niezależności systemu (np. państwa).
W powyższym nagraniu przedstawiamy pełną analizę zmian produkcji i współczynnika swobody systemu dla Państwa Polskiego w latach 1946-2015.
Warto nadmienić, że o początku uzależnienia neokolonialnego w Polsce możemy wnioskować nie tylko na bazie spadku produkcji strategicznej. Potwierdzają ją też takie wydarzenia roku 1990, jak:
- rozpoczęcie wyprzedaży majątku narodowego (dzika prywatyzacja)
- spadek współczynnika reprodukcji netto Rn poniżej wartości 1,00 (rozpoczęcie wymierania populacji Narodu Polskiego)
- praktyczne zdominowanie wpływów narodowych przez ugrupowania kosmopolityczne (było to związane z likwidacją PZPR , a wraz z nią skrzydła narodowego działającego w tej partii)
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.