Kaktusy to roślinki bardzo różnorodne, czasem wręcz dziwaczne, jest ich ok. 2000 gatunków. Wbrew malkontentom uprawa kaktusów do nudnych zajęć nie należy.
W ich tajemnice wprowadza Jerzy Kiljan, właściciel ok. 5 tys. okazów w 120 gatunkach i w ok. 2 tys. odmianach. Ciekawi nas to czy te oryginalne roślinki zimą popadają w stan hibernacji.
Wiosna i mocne słońce to idealny czas dla kaktusów. Zaczynają wegetację i kwitnienie.
Ponoć hodowcy wspomagają naturę i kaktusy własnoręcznie zapylają. Krzyżowanie gatunków spektakularnych efektów nie daje, nadal nie wyhodowano np. kaktusa owadożernego.
Kaktusy to nie botaniczna formuła jeden, rośliny te rosną bardzo wolno, niektóre gatunki po 5 latach mogą osiągnąć ledwie 8 cm wzrostu.
Za jeden z najbardziej różnorodnych rodzajów kaktusów uchodzą mamilarie. Szacuje się, że żyje ok. 160 ich gatunków.
Wbrew pozorom kaktusy uwielbiają nie tylko pustynie i całkowity brak deszczu, świetnie radzą sobie też w lasach deszczowych.
Gdy już przekonacie się do tych roślinek i przyniesiecie taką do domu, warto wiedzieć co dalej z nią zrobić by się zadomowiła i łaskawie zaczęła rosnąć.
Wydaje się, ze kaktusy to rośliny nie nazbyt kapryśne i wyjątkowo odporne a do tego długowieczne, zdążycie się więc zaprzyjaźnić.
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #kaktusy
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.