Kampania STOP pożarom traw, która rozpoczęła się 1 marca 2021 r. ma przede wszystkim edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione.
Jej przebieg niestety ze względu na trwającą pandemię ogranicza się tylko do propagowania w mediach czy portalach społecznościowych, nie ma możliwości spotkania się z przedstawicielami spółdzielni, celem przekazania informacji.
Wiosna to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, a w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje niestety gwałtownym wzrostem pożarów.
Jak powiedział nam pan Michał Dyl Starszy Inspektor Sztabowy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie, za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Wiele osób wypala trawy, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Rzeczywistość wskazuje, że prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym i czasami kończy się to tragedią.
Pożary nieużytków z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Osoby, które mimo wszystko chcą ryzykować, muszą się również liczyć z konsekwencjami. Pamiętajmy strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia w innym miejscu.
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.