W medycynie ludowej od dawna wykorzystywano praktycznie wszystkie fragmenty drzewa. Liście brzozy zawierają substancje aktywne: flawonoidy, garbniki, trójterpeny (betulinę), olejek eteryczny, kwas askorbinowy. Mają działanie moczopędne, napotne, przeciwreumatyczne, usprawniają metabolizm i działają detoksykująco na układ krwionośny. Wyciąg z liści brzozy stosuje się także w pielęgnacji włosów oraz leczeniu chorób skóry, np. łuszczycy. Natomiast kora brzozy z tzw. guzem jest stosowana w leczeniu nowotworów. Napary z pączków obniżają temperaturę, łagodzą bóle gardła i mięśni.
Sok z brzozy, zwany oskołą, polecany jest do picia w chorobach wrzodowych, reumatyzmie oraz chorobach nowotworowych. Regularnie pity wzmacnia też odporność. To prawdziwy skarbiec mikroelementów: zawiera potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, miedź, aminokwasy, witaminę C oraz z grupy B. Jest także źródłem przeciwutleniaczy, które zapobiegają między innymi chorobom serca.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.