Jaworznicka Geosfera, jak głosi tablica przy wejściu, jest między innymi ośrodkiem edukacyjnym. Niestety, czasami tak nie jest, o czym donosiłem bardzo dawno temu. Obecnie trwa kolejne sprawdzanie zgodności opisów z roślinami i chwała za to.
Aktualnie jednym z najbardziej rażących błędów jest to można zobaczyć w niewielkiej sadzawce pomiędzy wielkim stawem a ścianą wyrobiska. Bez trudu można tam wypatrzyć tabliczkę z opisem tataraku pospolitego Acorus calamus. Opis jest prawidłowy, ale ilustracja przedstawia pałkę szerokolistną Typha latifolia.
W poniedziałek 3 sierpnia odwiedziłem to miejsce w poszukiwaniu tytułowego gatunku. Na początku znalazłem pałkę szerokolistną, potem znalazłem oczeret jeziorny. Kolejny gatunek to żabieniec babka wodna
Większą zasłonę tu i ówdzie stawia trzcina pospolita i na końcu prawie tatarak, czyli kosaciec żółty Iris pseudoacorus. Roślina ma liście prawie takie jak tatarak, ale wiosną kwitnie na żółto, zaś teraz wytwarza charakterystyczne owoce.
Prawdziwy tatarak rośnie gdzieś w Jaworznie, ale osobiście go nie widziałem. 100% pewności w kierunku wschodnim mam dla miejscówki w kamieniołomie porfiru w Miękini k. Krzeszowic, gdzie porasta brzegi stawu na lewo od wejścia do niecki wyrobiska.
Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.