Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17514 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: dlaCiebietv
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2020-08-08

Historyk, badacz dziejów Jaworzna Jarosław Sawiak przedstawia wojenne dzieje Pasternika. Po wschodniej stronie dzisiejszej ul. Stefana Batorego w zakolu rzeki Kozi Bród faszyści stworzyli przejściowe getto dla jaworznickich Żydów.
Ze znajdujących się tam budynków wypędzono w 1942 r. wszystkich mieszkańców. Teren ogrodzono drutem kolczastym. Ścieśniono tam wszystkich jaworznickich Żydów. Warunki były tragiczne, Żydzi umierali z chorób i głodu. W czerwcu 1942 r. getto zlikwidowano. Część Żydów przewieziono do getta w Sosnowcu, część do getta w Chrzanowie, pozostałych w bydlęcych wagonach wywieziono do obozu w Oświęcimiu.

Obóz dla jeńców wojennych Niemcy pobudowali pomiędzy Kozim Brodem a Białą Przemszą. Była to podówczas najbardziej na północ wysunięta część Szczakowej Wsi. Współcześnie po obozie nie ma śladu, teren ten porasta las. Na terenie Jaworzna faszyści stworzyli kilak miejsc koncentracji jeńców wojennych, jedynie na Pasterniku stworzyli regularny obóz jeniecki z barakami ogrodzonymi drutem kolczastym. Więziono w nim Polaków, Włochów i Brytyjczyków. Istniał tam do końca II wojny światowej. Zachowała się jedynie jedna fotografia tego obozu, wykonano ją w styczniu 1945 r.

Materiał pochodzi ze strony http://www.jaw.pl

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17514 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Jaworzno mało znane Pasternik getto żydowskie i obóz dla jeńców wojennych
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie