CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Link do podcast OSW - https://youtu.be/L4gchihNyGQ
Seria powstaje w merytorycznej współpracy z Ośrodkiem Studiów Wschodnich. To think tank zajmujący się monitorowaniem oraz analizą sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej w państwach Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej, na Bałkanach oraz na Kaukazie, w Turcji i Azji Centralnej. Nie jestem specjalistą w dziedzinie Chin dlatego posiadanie merytorycznego wsparcia jest kluczowe w stworzeniu zgodnego z faktami materiału.
0:28
Dynastia Qing rządziła Chinami przez ponad 300 lat. Wielu Chińczyków uważało ją za narzuconą ponieważ pochodziła ona z Mandżurii. Szczyt potęgi Qing przypadał na wiek XVII. W wieku XIX imperium zaczęło słabnąć - zarówno ze względu na wewnętrzne rebelie jak i presje zagranicznych mocarstw.
Dynastia Qing prowadziła handel z zagranicznymi mocarstwami sprzedając herbatę, jedwab czy ryż. Chiny jednak nie otwierały swojego rynku na produkty europejskie. Kupcy z Wielkiej Brytanii zaczęli więc sprzedawać w Chinach opium, które szybko stało się popularną używką wśród Chińczyków. Masowe uzależnienie od opium sprawiło, że Chiny zaczęły tracić w wymianie handlowej. Dynastia Qing spróbowała powstrzymać proceder blokując porty a nawet konfiskując opium handlarzy.
Doprowadziło to do wojen opiumowych, przegrywanych przez Chiny w efekcie czego podpisano serię tzw. Nierównych traktatów.
Na mocy tych traktatów Hong Kong został przekazany na wieczne czasy Wielkiej Brytanii (jeszcze później Wielkiej Brytanii przekazano na stuletnią dzierżawę tzw. ziemie towarzyszące). Na mocy traktatów przekazano też ziemie zewnętrznej Mandżurii cesarstwu Rosyjskiemu.
Również na mocy traktatów w Chinach zaczęły powstawać eksterytorialne tereny, niezależne od prawa chińskiego a podlegające wyłącznie prawu zagranicznych mocarstw, co sprawiało że Chiny stawały się krajem pół-kolonialnym.
Jednocześnie w 1876 roku rosnąca w siłę Japonia wykorzystała pograniczy incydent do przejęcia protektoratu nad Koreą. Korea była uznawana za niepodległy kraj jednak do tego czasu była pod wpływem Chin. Podpisany traktat otwierał drogę do kolejnych nierównych umów w skutek który Japonia przejęła kontrolę nad koreańskimi portami aż w końcu w 1910 roku dokonała aneksji Korei.
Wszystko razem sprawiło, że Chiny na początku XX wieku były krajem podlegającym wpływom wielkich mocarstw. Dynastia Qing jawiła się jako słaba i trawiona korupcją.
----
Audiobook: https://ciekawehistorie.shop
Wsparcie kanału:
https://patronite.pl/Ciekawehistorie
https://paypal.me/ciekawehistorie
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.