Titanic (1997) | Extras
Film był kręcony od 16 września 1996 do 23 marca 1997 roku. Produkcja filmu podzielona była na trzy etapy. Pierwszym z nich było nakręcenie zdjęć wraku. W tym celu filmowcy dwanaście razy schodzili na dno batyskafami MIR-1 i MIR-2, filmując szczątki wraku Titanica. Etap drugi to sekwencje współczesne, w których Rose Calvert rozpoczyna swoją opowieść. Najtrudniejszy w realizacji był etap trzeci wymagał on skonstruowania wiernej repliki statku, a następnie jej zatopienia zgodnie ze znanymi faktami historycznymi. Podczas gdy w Halifaksie kręcono ujęcia sekwencji współczesnej, w Rosarito Beach (stan Baja California w Meksyku) powstała dekoracja. Sztab projektantów, artystów, budowniczych i konstruktorów zbudował replikę zewnętrznej części statku w skali 1:1 (nieznacznie zmniejszono tylko kominy i łodzie, wyeliminowano zbyteczne elementy, by statek zmieścił się w basenie). To przy użyciu tej repliki nakręcono m.in. sekwencję wypłynięcia Titanica z Southampton z udziałem ponad tysiąca statystów. Zbudowano również gigantyczny basen wypełniony 680 tysiącami hektolitrów wody, a następnie zatopiono w nim gigantyczną replikę Titanica.
Aby stworzyć złudzenie, że filmowy Titanic rzeczywiście płynie po morzu, basen i zakotwiczoną w nim replikę usytuowano wzdłuż linii brzegowej z widokiem oceanu na dwieście siedemdziesiąt stopni, co umożliwiało uchwycenie kamerą naturalnego horyzontu. Dodatkowo, na podstawie zebranych danych meteorologicznych, wybrano taką stronę statku, by wiatr pochylił dym z kominów, powodując złudzenie płynięcia statku. (źródło: Wikipedia)
Ciekawostki:
1) Film miał oryginalnie nosić tytuł Planet Ice, ale James Cameron zmienił pierwotną koncepcję.
2) Na planie całą ekipę obowiązywał 14-godzinny dzień pracy. Aktorzy spędzali na lokalizacji od 70 do 90 godzin tygodniowo. Po latach gwiazdy Titanica często wspominały, że James Cameron był bardzo wymagający. W jednym z wywiadów Billy Zane, który wcielił się w rolę Cala Hockleya, opowiedział, że kanadyjski reżyser potrafił zwołać aktorów na plan o godzinie 4:30, aby odtworzyć autentyczne zmęczenie bohaterów.
3) Nakręcenie Titanica kosztowało przeszło 200 milionów dolarów. Oznacza to, że jedna minuta trwającego 195 minut filmu kosztowała ponad milion dolarów. Budżet produkcji zwrócił się jednak wielokrotnie film zarobił 2,1 miliarda dolarów. Do dziś pozostaje trzecim najbardziej dochodowym tytułem wszech czasów, po Avengersach i Avatarze również nakręconym przez Camerona.
4) Wszystkie widziane w filmie szkice Jakea przygotował sam James Cameron. Na kadrach, w których Dawson rysuje, tak naprawdę widać ręce reżysera.
5) Gloria Stuart, która zagrała starszą wersję Rose, była jedyną osobą w obsadzie, żyjąca w czasie katastrofy (w 1912 roku aktorka miała dwa lata). Za swój występ Stuart zdobyła nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa. Gwiazda, która skończyła wtedy 87 lat, pozostaje najstarszą osobą w historii z tym wyróżnieniem. Stuart zmarła w 2010 roku w wieku stu lat.
Kategoria: Krótkie filmy i animacje
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.