Na czym polega przeszczep szpiku oraz jak wygląda - czyli relacja z oddziału transplantacji szpiku kostnego.
Facebook - https://web.facebook.com/TheBrzydkiKanal
Subskrybuj - https://www.youtube.com/subscription_center?add_userTheBrzydkiKanal
Procedurę przeszczepu szpiku kostnego - po zakwalifikowaniu się biorcy - można podzielić na kilka etapów:
Pierwszy z nich to kondycjonowanie czyli przygotowanie organizmu pacjenta do przeszczepu. W trakcie tego okresu dostaje się chemioterapię i/lub radioterapię. Rezultatem jest wyniszczenie całego układu krwionośnego biorcy.
Kolejnym etapem jest samo przeszczepienie szpiku kostnego. Polega to na przetoczeniu komórek macierzystych pobranych od dawcy. Trwa to od 15 do 45 minut, w zależności od tego ile materiału udało się pozyskać.
Ostatnim etapem jest okres słabych wyników który trwa do 5 tygodniu. Przez cały czas biorca musi przebywać w jałowych warunkach, ponieważ każda infekcja jest dla niego bardzo groźna. Pojawia się tutaj zjawisko GvL (graft versus leukemia) oraz GvHD (graft versus host disease).
GvL jest korzystnym zjawiskiem dla pacjenta, ponieważ układ odpornościowy dawcy niszczy komórki nowotworowe które mogły przetrwać.
GvHD to choroba przeszczep przeciw gospodarzowi, która może powodować zmiany skórne, uszkodzenia śluzówki, uszkodzenie narządów wewnętrznych. Bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci leków może być śmiertelna.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.