Subskrybuj nasz kanał: http://bit.ly/2CtXGL1
Albania. Kraj o którym krążą legendy, którego wiele osób się boi, a który kojarzony jest głównie za sprawą nadmorskich kurortów. My pokażemy Wam Albanię przez pryzmat naszych oczu i doświadczeń. Odpowiemy na pytanie czy w Albanii jest bezpiecznie, jakie są drogi, jakie ceny. Pokażemy też plaże albanii, trochę kuchni i nie tylko. Zobaczcie sami!
Karta multiwalutowa Revolut, z której korzystamy od początku podróży dostępna jest tutaj: http://bit.ly/32wsdDu Promocja do 4 listopada zamów kartę - odbierz 33zł - za rejestrację z naszego linku Revolut daje 33zł w prezencie! Kliknij tutaj: http://bit.ly/32wsdDu )
Latarki i lampki MacTronic. Kod rabatowy uprawniający do dokonania zakupów w sklepie http://mactronic.pl z 20% upustem: mactronic-yt (kod ważny do 30 listopada). Polecamy!
W filmie wspominamy o mieszkaniach do wynajęcia w Sarande. Tu jest link do Beaty i Łukasza: http://bit.ly/2Ni3c8S
Montaż: Aleksander Suszyński
A teraz kilka ciekawostek o Albanii
Pierwsza z nich to flaga, którą widzicie na ikonce powyżej! Widnieje tam czarny orzeł z dwoma głowami na czerwonym tle. Albańczycy kochają swoją flagę i są z niej dumni.
Albańczycy na swój kraj mówię Szcziperia, co pisze się Shqipëria.
Swój język nazywają Szczip i jest on całkowicie inny, niż języki, którym posługuje się reszta krajów Bałkanśkich.
Dziękuję po albańsku wymawia się: Faleminderit.
Waluta obowiązująca w Albanii nazywa się Lek Albański.
Albańczycy, jak wielu południowców, ma bardzo luźne podejście do czasu.
Albańczycy potrząsają głową na boki chcąc powiedzieć tak, a kiwają do przodu, by powiedzieć nie!
W Albanii znajdziemy wyznawców Islamu, Prawosławia i Katolicyzmu. Panuje tutaj olbrzymia tolerancja dla religii. Większość Albańczyków powie, że wyznaje Islam, około 60%, jednak 90% z nich nigdy nie było w meczecie. Mało która kobieta zakrywa również głowę.
Religie dopiero się odradzają, ponieważ w czasach reżimu komunistycznego Albania została ogłoszona krajem ateistycznym, a wyznawanie jakiejkolwiek wiary w Boga było zakazane i karane.
Na świecie żyje około 7 mln Albańczyków, ale tylko 3 mln mieszka w kraju.
Albańczycy są bardzo życzliwi i otwarci na przyjezdnych i turystów, często zagadują, sami oferują pomoc, nie chcąc nic w zamian. Gdy trafi się do albańskiego domu zawsze zostaje się ugoszczonym najlepszym, co posiadają domownicy.
Albańczycy często mówią po włosku, dzięki programom telewizyjnym i radiowym, które odbierane są w ich kraju, duża cześć mówi także po angielsku, w miejscach turystycznych trafimy nawet na osoby mówiące po polsku.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.