Lista proponowanych tematów poniżej. Jeśli jest punkt, którego tutaj nie ma, a chcecie się podzielić, to śmiało.
1. Obecnie Polska wydaje ze środków publicznych na służbę zdrowia ok. 4,7 proc. PKB. To jeden z najgorszych wyników w UE. Nakłady na ochronę zdrowia mają wzrosnąć do poziomu 6 proc. PKB, jednak dopiero w 2025 r.
2. Aż 60 proc. personelu medycznego z Polski widzi u siebie objawy wypalenia zawodowego. Lekarze i pielęgniarki podkreślają, że stres w pracy związany jest z nadmiernym obciążeniem pracą, niskimi zarobkami i brakami w wyposażeniu.
3. Według opublikowanych w 2018 roku badań CBOS 66 procent dorosłych Polaków negatywnie ocenia funkcjonowanie służby zdrowia w naszym kraju, w tym aż 27 procent - zdecydowanie negatywnie.
4. Były minister zdrowia Marek Balicki przyznał, że kluczowe kwestie w służbie zdrowia są ciągle nieuporządkowanie. NFZ jest scentralizowany, a 80 proc. placówek zdrowotnych jest w rękach samorządów. Niestety samorządy nie mają wpływu na wielkość finansowania.
5. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski otwierając debatę powiedział: System ochrony zdrowia w Polsce nie jest przyjazny dla pacjenta, tworzy problemy dla osób kierujących placówkami zdrowotnymi i ich personelu. System ochrony zdrowia nie zapewnia efektywnego wykorzystania środków publicznych.
6. Funkcjonowanie opieki zdrowotnej w Polsce rozdzielono pomiędzy aż sześć podmiotów: gminy, powiaty, województwa, kierowników placówek, Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia. W efekcie ich zadania dublują się, nie tworząc jednolitego modelu zarządzania.
7. Polska pod względem jakości i skuteczności systemu opieki zdrowotnej zajmuje według EHCI 2018 32. miejsce spośród 35 przebadanych krajów. W skali na 1000 punktów Szwajcaria otrzymała 893 punkty. Polska 585, a za nią Albania, Rumunia i Węgry z wynikiem do 500 punktów.
Źródła:
Prawo.pl
Mp.pl
Rynekzdrowia.pl
Czytelniamedyczna.pl
Radiokrakow.pl
Miniaturka: Polish Penguin - shinten37@gmail.com
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.