Łagodna na podstawie opowiadania fantastycznego Fiodora Dostojewskiego powstała na podstawie scenariusza mojej pracy dyplomowej, którą reżyserowałam na Scenie W Bramie przy Teatrze Słowackiego w Krakowie. Powrót do tego tematu był spowodowany chęcią upamiętnienia zmarłego w zeszłym roku Zbigniewa Rucińskiego - aktora Starego Teatru w Krakowie, który grał wtedy rolę lichwiarza. W tej adaptacji radiowej w tę rolę wcielił się wspaniały Jerzy Radziwiłowicz.
Temat i sens Łagodnej zawiera w sobie ważny dla mnie temat kondycji ludzkiej. Starałam się wtedy, jak i teraz, w tej w radiowej wersji stworzyć świat, przeniknięty, tym co w duchu Dostojewskiego jest najważniejsze, wnikanie w naturę człowieka od strony jego kondycji duchowej i docieranie do ważnych prawd serca i umysłu. Takie spojrzenie w głąb na człowieka, w skupieniu i bez pośpiechu jest zajmujące i bardzo potrzebne. Świat jak sen. Trochę realistyczny, trochę fantastyczny. Wyrastający z ducha rosyjskiego twórcy, jego odczuwania i widzenia świata.
Czym jest łagodność? To wrażliwa i czuła część naszej natury ludzkiej, delikatność. Łagodna, łagodny jest we mnie ukryty, kiedy zapomniany nie mogę iść dalej, tysiąc słów oddala mnie wtedy od raju. Są ludzie, którzy popełniają wtedy samobójstwa, idealiści, marzyciele - rozczarowani czy przygnieceni światem. Jest też to słuchowisko, pamięci Tym, którzy z różnych powodów - zrezygnowali iść dalej.
Łagodna metaforycznie opowiada też o tym, co jest światłem naszego życia. Ważnym i istotnym, o które możemy dbać: dla siebie i dla innych.
Katarzyna Michałkiewicz
Fiodor Dostojewski Łagodna
Przekład: Zbigniew Podgórzec
Adaptacja: Katarzyna Michałkiewicz
Reżyseria: Katarzyna Michałkiewicz
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Muzyka: Miss God/Joanna Zubrycka
Obsada:
Joanna Zubrycka, Jerzy Radziwiłowicz, Jadwiga Jankowska - Cieslak, Stanisław Brudny, Wiktor Loga - Skarczewski, Irena Jun
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.