Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17384 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: Dom i Drewno
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2013-07-01

Maszyna ma 150 cm wysokości, 57 cm średnicy u podstawy, 3 systemy transportu kulek do góry, wszystkie napędzane korbą na środkowej osi:
3 metrowy łańcuch z czerpakami, śruba Archimedesa o długości 1 metra i 57 centymetrowa wieża z ruchomymi rampami.
W dół kulki zjeżdżają grawitacyjnie, kilkoma drogami, poprzez rozdzielacz flip -- flop, dwa miksery, a na końcu poruszając koło wodne. Maszyna zawiera 400 kulek o średnicy 16 mm.
Całość zbudowana z 760 elementów ( nie licząc śrub i wkrętów), w tym jest 11 drewnianych kół zębatych. Materiałem jest jesion, buk, dwie odmiany dębu, sklejka, wały stalowe, łożyska kulkowe. Do wykonania części wykorzystałem wszystkie pozostałe moje drewniane obrabiarki: tokarkę, szlifierki bębnową i tarczową, piłę taśmową, frezarki, Pantorouter, a także grubościówkę, strug i narzędzia ręczne, gdyż obróbki ręcznej było bardzo dużo.
Jest to prawdopodobnie druga taka maszyna na świecie. Pierwowzór zbudowany przez Paula Grundbachera pod nazwą „ Archimedes" znajduje się w Szwajcarii. Ja swoją maszynę" Archimedes 2" zbudowałem na podstawie dwóch zdjęć i filmiku z Internetu. W stosunku do pierwowzoru wprowadziłem zmiany w dolnej części maszyny: zamiast dolnej śruby Archimedesa jest wieża z ruchomych ramp ( też pomysłu Paula) oraz zmieniłem część torów do zjazdu kulek. Zbudowałem dwa miksery, rozdzielacz „Flip-flop" i koło wodne, do budowy którego inspiracją było koło wodne do napędu młota kowalskiego z XVII w ze Skansenu Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach.
Zdjęcie koła wodnego, znalezione w Internecie inne nasze zabytki przemysłowe, skanseny, a także lektura wydawnictwa „ Ciesielstwo Polskie", którą otrzymałem jako wyróżnienie od założycieli portalu „Dom i Drewno", podsunęło mi kilka pomysłów na następne maszyny na kulki z naszymi rodzimymi akcentami, które być może zbuduję.
Tylko gdzie ja je będę trzymał, chyba trzeba będzie przemeblować dom.

P.S
Uprzedzając ewentualne wątpliwości informuję, że Paul Grunbacher cieszy się, że jego projekty są inspiracją dla innych.

Ryszard Grenda
amigorg

Help us caption & translate this video!

http://amara.org/v/G5Kr/

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17384 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Archimedes 2 - maszyna na kulki - amigorg
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie