Kolonia była miastem zamieszkałym już od czasów starożytnych. Za czasów panowania Karolingów wybudowano tutaj dużą dwuczęściową bazylikę, która otrzymała dwa wezwania: świętego Piotra i Najświętszej Maryi Panny. W następnych latach świątynię rozbudowano, ale niestety w 1248 roku budowla spłonęła. Z racji tego, że Kolonia była ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym podjęto decyzję o budowie nowej katedry. Podróżni przybywali tutaj aby modlić się przy relikwiach Trzech Króli skrytych w złotym relikwiarzu. Wedle jego twórców i fundatorów miał to być najwspanialszym ze wszystkich relikwiarzy. Z tego też powodu uznano, że kościół który skrywa taki skarb musi być go godny. Planowane od kilku dziesięcioleci prace budowlane ruszyły pełną parą. Niecałe 80 lat później dokonano poświęcenia prezbiterium. Wkrótce zawieszono dzwony i rozpoczęto wznoszenie jednej z wież. Niestety miasto dotknięte kryzysem finansowym nie było w stanie wyłożyć odpowiednich środków. Dodatkowo reformacja doprowadziła do ograniczenia ruchu pielgrzymkowego i co za tym idzie ograniczyła wpływy do kościelnej kasy. Budowę przerwano na kilkaset lat.
Na początku XIX wieku nikt już nie wierzył, że katedra zostanie ukończona. Ponoć mówiono wtedy, że pewniejszy jest koniec świata niż dokończenie budowy. Na zmianę tego stanu rzeczy miały wpływ dwa wydarzenia. Po pierwsze wraz z rozwojem romantyzmu zaczęto interesować się średniowieczem i historią dawnych Niemiec. Po drugie zupełnie niespodziewanie odnaleziono średniowieczne plany budowy. Państwo pruskie w osobie Fryderyka Wilhelma IV wsparło pomysł dokończenia prac. Król osobiście położył nowy kamień węgielny i dotował przedsięwzięcie. Całość ukończono w 1880 roku po ponad 600 latach od rozpoczęcia średniowiecznej budowy. Przez kolejne cztery lata koloński gigant był najwyższym budynkiem na świecie.
Świątynia szczęśliwie przetrwała alianckie bombardowania. Mimo, że większa część miasta legła w gruzach to w katedrę uderzyło jedynie kilka bomb nie czyniąc jej większych szkód. W 1996 roku kościół został wpisany na listę UNESCO, ale już kilka lat później omal z niej nie wypadł. Powodem były plany niemieckich architektów, którzy chcieli na drugim brzegu Renu postawić kilka wysokościowców. Zdaniem specjalistów zaburzyłoby to architektoniczny pejzaż starówki. Na szczęście władze miasta doszły do porozumienia z UNESCO i nowoczesne budowle odpowiednio zmniejszono.
Niezależnie od decyzji UNESCO katedra w Kolonii i tak pozostanie najbardziej charakterystyczną świątynią miasta i prawdziwym lepem na spragnionych tajemnicy oraz tchnienia średniowiecza turystów.
Zapraszam do Polubienia na :
https://www.facebook.com/rostekbezcenzury/
Oraz Daj Suba I Lapeczke W Gore Na Youtube :)
RosTeK Vlog
Kategoria: Rozrywka
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.