W nawiązaniu do zapytania z filmiku o tuńczyku prezentujemy zjawisko kapilarne z wykorzystaniem szprotek i bawełnianego knota
Zastanawialiście się jak to działa ? :) po niżej opiszemy kilka zjawisk fizycznych wpływających na to iż z ryby i oleju mamy ogień.
1. Zjawiska kapilarne szereg zjawisk związanych z zachowaniem par i cieczy, a pojawiających się dla wielu obiektów o małym wymiarze charakterystycznym (np. rurki kapilarne, porowate powierzchnie) i silnie zależne od tego wymiaru, przy kącie zwilżania powyżej 90 stopni. W zależności od kąta zwilżania zjawisko może się pojawiać lub zanikać, promień rurki kapilarnej ma wpływ na wysokość podsiąkania.
2.Efekt Coandy zjawisko fizyczne polegające na tym, iż strumień płynu (gazu lub cieczy) ma tendencję do przylegania do najbliższej powierzchni. Efekt został nazwany od nazwiska odkrywcy Henri Coandy.
3.Zjawisko włoskowatości wywołane jest napięciem powierzchniowym cieczy. Gdy siły przylegania między cząsteczkami cieczy i cząsteczkami ścian naczynia są większe od sił spójności, to ciecz w bardzo wąskich rurkach, tak zwanych włoskowatych lub kapilarnych, podnosi się do góry. Jeśli taką rurkę zanurzymy w cieczy, która ją zwilża, to tworzy się menisk wklęsły. Powstaje wtedy ciśnienie powierzchniowe, które powoduje podnoszenie się cieczy powyżej powierzchni swobodnej cieczy w danym naczyniu. Im mniejsza jest średnica naczynia tym wysokość na jaką podnosi się woda jest większa. Dla rurek o okrągłym przekroju wysokość słupa płynu zależy liniowo od odwrotności promienia rurki. Najpopularniejsze przykłady tego zjawiska to transport wody w drzewach, krwi w naczyniach włosowatych, czy też cieczy w pieluszkach jednorazowych.
Zapraszamy na nasz kanał youtube
http://www.youtube.com/channel/UCZ-pyn_aRkLF8niPk838R3A
Kategoria: Krótkie filmy i animacje
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.