CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu odmieniła życie okolicznych mieszkańców. W wyniku przegrzania reaktora i w konsekwencji wybuchu, wielu pracowników straciło życie. Ich rodziny zostały zmuszone do opuszczenia swoich domostw, tracąc tym samym cały swój majątek.
Okazuje się, że nie wszyscy rdzenni mieszkańcy skażonej strefy zostali przesiedleni. Część z nich nigdy nie opuściła swoich domów. Inni postanowili wrócić po zakończeniu akcji ewakuacyjnej. Ludzi, którzy sprzeciwili się zakazowi osiedlania w Zonie, określa się mianem „samosiołów” (ros. Cамосёл), co w wolnym tłumaczeniu oznacza człowieka samowystarczalnego. Do dziś przeżyło ich tylko 140. Część z tych osób jest już w podeszłym wieku i niestety wbrew nazwie, nie są w stanie sami sobie poradzić w trudnych warunkach. Postanowili pomóc im Polacy z grupy „napromieniowani.pl”.
Pomoc samosiołom
Pierwsza akcja pomocowa miała miejsce na początku 2017 roku. Dzięki zebranym pieniądzom udało się zorganizować wyjazd do Strefy i rozdać dary pierwszym potrzebującym. Pół roku później grupa, została zaproszona do wspólnej zbiórki organizowanej przez Chernobyl VR Project. Ostatni raz samosiołów udało się odwiedzić zimą b.r. Dzięki publicznej zbiórce na portalu pomagamy.im mieszkańcy Zony otrzymali dary za kilka tysięcy złotych. Z tego wyjazdu powstał również film dokumentalny: „Ostatni ludzie Czarnobyla”, zrealizowany przez studio XBestCinema.
Niesienie pomocy nie jest łatwe. Zbiórka funduszy to jedno, ale dary trzeba jeszcze przewieźć do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Tam czekają nieprzejezdne drogi, dzikie zwierzęta i szabrownicy. Największą przeszkodą są jednak ograniczenia administracyjne. Aby poruszać się po Strefie należy uzyskać specjalne pozwolenie. Każda wioska wymaga osobnej dokumentacji.
Większość samosiołów nie oczekuje wsparcia materialnego. Istotna jest pomoc w codziennych czynnościach. Czasem trzeba narąbać drewna. Innym razem przynieść wodę, czy coś naprawić. Najcenniejsza jest jednak obecność życzliwych ludzi, przy których starzy mieszkańcy Strefy mogą znów poczuć się normalnie, jakby nic się nie zmieniło. Jakby nie tkwili samotnie na krańcu cywilizacji.
O szczegółach akcji pomocowej samosiołom w programie „Studio eMisja” opowiedzą jej organizatorzy: Krystian Machnik i Adam Bojanowski.
---------------------------------------------[wsparcie programu]---------------------------------------------
Zrzutka na studio: https://zrzutka.pl/nowe-studio-dla-emisji
Mecenat na patronite: https://patronite.pl/emisjatv
Konto SRCh: http://emisja.tv/programy/o-nas/
PayPal: redakcja@emisja.tv
Kategoria: Różności
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.