Q&A na temat socjalizmu - Dr Machaj
Pytania:
1. 1:23 - Jaka jest różnica między argumentem kalkulacyjnym Misesa a argumentem dot. braku wiedzy Hayeka?
2. 8:32 - Co dr Machaj sądzi o anarchistycznych wariantach socjalizmu?
3. 16:43 - Na jakiej koncepcji człowieka opiera się socjalizm?
4. 24:25 - Jaka jest różnica między socjalizmem a komunizmem? Jaka jest różnica między kapitalizmem państwowym a prawdziwym socjalizmem? Czy "prawdziwy socjalizm" jest możliwy?
5. 44:56 - Pytanie do misesowskiego problemu kalkulacji ekonomicznej w socjalizmie:
"Załóżmy że jestem na bezludnej wyspie z żoną, czy powinniśmy wprowadzić system cen by zwiększyć efektywność naszej gospodarki? Jeśli nie - to znaczy że socjalizm może działać przy dwóch osobach. Jeśli może przy dwóch - to czemu nie trzech, czterech, pięciu, sześciu itd.? Czy nie świadczy to o tym, że problem kalkulacji ekonomicznej nie został rozwiązany w sposób aprioryczny, tylko zdroworozsądkowy?"
6. 50:42 - Czy Leninowska polityka Nowej Ekonomicznej Polityki mogłaby utrzymać ZSRR gdyby Stalin nie zniósł jej około 1935 roku?
7. 51:43 - Czy prawdziwa jest teza: "Jugosłowiański socjalizm zakładał i wdrażał model że czynniki produkcji tzn. fabryki itd mają należeć do ich pracowników i większość była spółdzielniami konkurującymi ze sobą. Dzięki czemu na Jugosławii było nieco lepiej niż w Polsce czy w ZSRR."?
8. 53:38 - Czym różni się gospodarka socjalistyczna od skrępowanej gospodarki rynkowej?
9: 58:19 - Jak dr. Machaj zapatruje się na prowadzenie przez państwo inwestycji w otoczeniu rynkowym jako źródło dochodów w budżecie.
10. 1:04:50 - Czy da się swobodnie przestawić gospodarkę socjalistyczną na kapitalistyczną i jakie ewentualne koszty trzeba ponieść?
11. 1:09:07 - Odpowiedź na argument Schumpetera, że we współczesnej gospodarce własność spółek jest na tyle rozdrobniona, iż procesami produkcji kierują menedżerowie a nie właściciele. Czemu więc nie mogliby nimi kierować w socjalizmie?
12. 1:12:23 - Czy może istnieć komunizm bez przymusu pracy?
13. 1:13:20 - Jak to się stało, że na wolnym rynku po rewolucji przemysłowej istniała tak wielka liczba ludzi skrajnie ubogich? Przecież nie istniał jeszcze socjalizm, czyżby wolny rynek wówczas zawiódł?
14. 1:18:45 - Eksport i import w krajach socjalistycznych - teoria i praktyka.
15. 1:21:41 - odpowiedź na zarzut: "Socjalizm, w przeciwieństwie do kapitalizmu, nie powoduje ogromnych nierówności dochodowych i majątkowych."
16. 1:23:43 - odpowiedź na zarzut: "Socjalizm ogranicza konsumpcję i tym samym zmniejsza zużycie (marnotrawstwo) rzadkich zasobów a w dodatku pozwala kierować je do naprawdę ważnych społecznie zastosowań (a nie do np. produkcji kart graficznych do grania w gry komputerowe). Uwolnione zasoby mogą służyć budowie Sputników, osuszaniu całych mórz i zawracaniu biegu rzek a nawet rozwojowi naukowemu.
17. 1:25:00 - Rozwój technologiczny bez przedsiębiorczego działania.
18. 1:27:46 - Czy ocet jest strategicznym surowcem do zwalczania burżuazji? ;)
Nauka ekonomii w prosty i przystępny sposób!
LINKI
WESPRZYJ nasz projekt:
http://prostaekonomia.pl/wsparcie/
https://patronite.pl/prostaekonomia
ECON CLIPS: http://econclips.com/
Odwiedź nas na FORUM: http://forum.prostaekonomia.pl/
Odwiedź nas na stronie WWW: http://prostaekonomia.pl/
Odwiedź nasz kanał YouTube: http://bit.ly/1RwgMA6
Odwiedź nas na Facebooku: http://on.fb.me/1GMcZ13
Śledź nas na Twitterze: http://bit.ly/1NsPHyq
Oglądaj nas na Instagramie: http://bit.ly/1Pnpph2
Odwiedź nas na Google+: http://bit.ly/1l8hLMB
★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
Muzyka na licencji CC, której użyliśmy w filmie::
Kevin MacLeod: Home Base Groove – na licencji Creative Commons Attribution (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Źródło: http://incompetech.com/music/royalty-free/index.html?isrc=USUAN1100563
Wykonawca: http://incompetech.com/
★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
Prosta Ekonomia to blog ekonomiczny. Naszym celem jest nauka ekonomii poprzez lekkie w odbiorze filmy animowane. Poruszamy różne zagadnienia ekonomiczne, często angażując fanów do interakcji. Ekonomia, finanse, pieniądze, oszczędzanie, inwestycje, systemy monetarne i systemy ekonomiczne - to wszystko znajdziesz w naszych filmach i podcastach. Dowiesz się jak zdobyć bogactwo i jak podejmować dobre decyzje finansowe. Będziesz umiał lepiej zarządzać swoimi finansami osobistymi. Unikniesz piramidy finansowej oraz kredytu, który wpędzi Cię w pułapkę kredytową. Poznasz lepiej funkcjonowanie gospodarki. Poznasz działanie banków centralnych i banków komercyjnych. Inflacja i deflacja nie będą już zagrożeniem, a kryzys stanie się okazją, a nie tragedią finansową.
Kategoria: Różności
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.