CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Jako poseł na Sejm uczestniczyłem w protescie w Kluczborku przeciwko farmom wiatrowym.
Dnia 17 stycznia 2025 roku w Kluczborku odbył się protest mieszkańców przed Urzędem Miejskim. Demonstracja była wyrazem sprzeciwu wobec planowanej budowy farm wiatrowych oraz wytwórni mas bitumicznych w Ligocie Dolnej. Mieszkańcy podkreślają swoje obawy związane z negatywnym wpływem inwestycji na środowisko, zdrowie oraz jakość życia lokalnej społeczności.
Farmy wiatrowe: lokalizacja i kontrowersje
Planowane farmy wiatrowe miałyby powstać w miejscowościach: Gotartów, Kujakowice Dolne, Krzywizna, Łowkowice, Smardy Dolne, Smardy Górne i Unieszów.
Wiatraki o wysokości 205 metrów i mocy 4 MW mają być zlokalizowane zaledwie 900 metrów od zabudowań, co wzbudza niepokój mieszkańców.
Damian Czajka ze Stowarzyszenia Stop Wiatrakom w Dolinie Stobrawy apeluje o zwiększenie minimalnej odległości do 10-krotności wysokości wiatraka (10H), czyli minimum 2 kilometrów od zabudowań.
Adam Habrajski, również przedstawiciel stowarzyszenia, zwraca uwagę na wpływ turbin na zdrowie, bezpieczeństwo oraz spadek wartości nieruchomości. Mieszkańcy domagają się, aby ich głos był decydujący w tej sprawie.
Wypowiedzi polityków
Protest przyciągnął uwagę ogólnopolskich polityków:
Janusz Kowalski (Prawo i Sprawiedliwość) wyraził stanowczy sprzeciw wobec budowy farm wiatrowych na lądzie, argumentując, że są one zbędne i generują koszty dla budżetu państwa. Według niego wiatraki produkują energię, która jest niestabilna i niepotrzebna.
Włodzimierz Skalik (Konfederacja) oskarżył władze lokalne o bliskie relacje z inwestorami i zarzucił im wspieranie inwestycji finansowanych z pieniędzy publicznych, które jego zdaniem nigdy nie powstałyby bez dotacji.
Kolejne kroki
Temat farm wiatrowych ma być przedmiotem głosowania podczas sesji Rady Miejskiej w Kluczborku, zaplanowanej na 29 stycznia 2025 roku. Protestujący oczekują, że radni wezmą pod uwagę wolę mieszkańców i wstrzymają realizację kontrowersyjnych projektów.
Podsumowanie
Protest w Kluczborku unaocznia rosnące napięcia między zwolennikami energii odnawialnej a lokalnymi społecznościami, które obawiają się wpływu takich inwestycji na ich życie i otoczenie. Mieszkańcy domagają się większej przejrzystości procesu decyzyjnego oraz realnego uwzględnienia ich stanowiska w kwestiach kluczowych dla przyszłości gminy.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.