Nowe materiały dydaktyczne do nauki języka śląskiego zaprezentowano podczas konferencji w Bibliotece Śląskiej. Wydarzenie przyciągnęło naukowców, aktywistów, parlamentarzystów oraz przedstawicieli instytucji kultury i oświaty. Głównym tematem spotkania było przedstawienie czterech publikacji, które mają wspierać rozwój edukacji regionalnej oraz promować śląską mowę wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Cztery filary edukacji po śląsku
Górnośląski ślabikorz
Nowe, poprawione wydanie kultowego elementarza ułatwia naukę czytania i pisania w śląskiej mowie. To kontynuacja prac rozpoczętych kilkanaście lat temu, kiedy to pierwsza wersja ślabikorza pojawiła się na rynku jako efekt oddolnych działań pasjonatów i organizacji regionalnych.
Jak pisać po śląsku
Podręcznik zawiera zasady ortografii języka śląskiego w praktycznym ujęciu. Dzięki ćwiczeniom i zadaniom, każdy niezależnie od wieku może krok po kroku opanować śląskie literki oraz nauczyć się poprawnego pisania.
Antologia przekładów Wypisy tekstów w języku śląskim
Ten tom to przegląd fragmentów znanych dzieł, od klasyki literatury po współczesne teksty, przetłumaczonych na śląski. Czytelnicy mogą znaleźć tu m.in. fragmenty Małego Księcia czy Alicji w Krainie Czarów, a także Kordiana w przekładzie przygotowanym specjalnie na tegoroczne Narodowe Czytanie.
Śląskie bojki
Bajki dla najmłodszych, ale nie tylko łączą tradycyjne motywy ludowe z nowoczesnym kontekstem. Bohaterowie używają smartfonów (tzw. mobilnioków), a zarazem funkcjonują w świecie znanym z przekazów ludowych i rodzinnych opowieści. To doskonała zachęta, by najmłodsi zainteresowali się śląskim językiem w przystępnej i współczesnej formie.
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.