Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17875 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Klasyczna pozycja z zakresu heraldyki w Polsce. Mamy przyjemność przedstawić dobrze zachowany egzemplarz Heraldyki polskiej wieków średnich z 1899 r., Franciszka Piekosińskiego, historyka, heraldyka i prawnika i profesora UJ.
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/110490-Piekosinski-Heraldyka-polska-wiekow-srednich-1899
Piekosiński (1844- 1906) studia podjął w początkach lat 60. na wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przerwał je, by wziąć udział w powstaniu styczniowym. Po upadku powstania wrócił na wspomnianą uczelnię, którą ukończył w 1865 r., a studia uwieńczył doktoratem w 1870 r. Aktywnie angażował się w działania towarzystw historycznych. W 1892 r. objął kierownictwo Archiwum Krajowego w Krakowie. W latach 1894-1895 był dziekanem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W kontekście prezentowanego dzieła najważniejsze jest, że był uznanym badaczem heraldyki staropolskiej, sfragistyki i numizmatyki. W tej pierwszej dziedzinie wydał pomnikowe do dziś dzieło, którego mamy w antykwariacie.
Badania nad heraldyką polską były podstawą wysuniętej przez niego hipotezy o runicznej genezie herbów polskich, których pochodzenie wywiódł ze znaków alfabetu skandynawskiego tzw. futhorku. Ta ostatnia teza była też podstawą sformułowanej przez Piekosińskiego teorii najazdu, wyjaśniającej powstanie organizmów quasi-państwowych na ziemiach polskich w wyniku podbojowi tych ziem przez Normanów.
Nie sposób zapomnieć o wybitnych zasługach położonych przez Piekosińskiego w zakresie edycji dokumentów, zapisków i innych pomników prawa staropolskiego oraz przygotowywania wydawnictw źródłowych. To ostatnie przyniosło mu opinię jednego z najpracowitszych edytorów dzieł średniowiecznego prawa polskiego.
Książka ze wszech miar wartościowa.
Zapraszamy do działów księgoznawstwo, bibliofilstwo, historia Polski, genealogia, heraldyka oraz średniowiecze.
...
Zapraszamy na naszą stronę internetową (www.atticus.pl), nowocześniejszą, funkcjonalną, zapewniającą wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#Piekosiński #FranciszekPiekosiński #UJ #UniwersytetJagielloński #średniowiecze #dziejeprawa #historiaprawa #prawo #książkazgrafiką #polishhistory #bibliophile #dokumenty #dawnedokumenty #oldbooks #law #documents #dziejePolski #prawnicy #lawyers #Rzeczypolspolita #herby #herbarz #heraldyka #historiaPolski #bibliofilia #średniowiecze #armorial #coatsofarms #heraldry

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17875 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Franciszek Piekosiński Heraldyka polska wieków średnich z 1899 r.
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie