CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Czas najwyższy powrócić do prezentacji kolejnych gatunków roślin, czyli podopiecznych rzymskiej bogini Flory. Flora to także ogół gatunków roślin występujących na danym obszarze. Startujemy z Jaworzna, ale będziemy się włóczyć tu i ówdzie a głównie ówdzie, nie tylko po Jaworznie. Świat jest wielki. Chodźcie za mną.
W dziesiątym odcinku tego cyklu postaram się przybliżyć zanokcicę żyworodną Asplenium daucoides z rodziny zanokcicowatych Aspleniaceae. Druga, często spotykana nazwa tego gatunku to Asplenium viviparum. Obecnie trwają bardziej szczegółowe badania nad jej taksonomią i filogenezą.
Bohaterkę tego filmu uwieczniłem w Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu, gdzie większą część roku spędza na otwartej przestrzeni. Między innymi dlatego, gdyż latem wystarczy jej temperatura w granicach 18 do 20 stopni Celsjusza. Dopiero zimą powinno to być około 15 stopni Celsjusza. To informacja dla tych, którzy chcieliby wejść w jej posiadanie.
Ojczyzną gatunku są Maskareny, archipelag z Oceanu Indyjskiego. Jak większość gatunków rodzimych roślin i zwierząt tego obszaru jest jego endemitem. Tamże jest epifitem. Wyróżniają ją pierzaste blaszki liściowe.
Jej liście nieco przypominają liście marchwi. W Zabrzu nader obficie wytwarzają kupki zarodnionośne i oczywiście produkują sporo zarodników. Zapewne tak samo dzieje się wszędzie tam, gdzie jest ona uprawiana.
Najważniejszą cenioną w pewnych kręgach osobliwością jest zdolność do wytwarzania na starszych liściach roślin przybyszowych. Są one drugą formą rozmnażania tego gatunku, ale i to nie sprzyja jej dziczeniu poza obszarem naturalnego występowania. Chociaż kto wie, może nikt jej nie szukał poza ogrodami i doniczkami.
Ta paproć jest dostępna w handlu jako unikat. Zatem możecie ją mieć. Dorasta do 60 cm wysokości. Rozrasta się do 90 cm szerokości. Poza wskazanym na wstępie tolerowanym przedziałem temperatur uwielbia przepuszczalne lekko kwaśne podłoże. Nie znosi bezpośredniego słońca. W Zabrzu latem trzymają ją w cieniu drzew jako uzupełnienie tamtejszej kolekcji paproci zimujących w gruncie. Zatem może się spełniać jako paproć ogrodowa i domowa.
Piotr Grzegorzek
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #flora_stories
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.