Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
_____________________________________________________________________________________
Ograniczanie wolności treści przekazywanych przez media społecznościowe to dla użytkowników tych narzędzi o prawicowych poglądach chleb powszedni. Wielkie korporacje takie jak Meta czy Google z lubością kształtowały przekaz sączący się z social mediów - nie bez entuzjastycznego podejścia ze strony rządów czy innych wpływowych person. Najpierw cenzorskie nożyczki szalały ze względu na dezinformację dotyczącą tematów medycznych. Teraz na tapecie jest dezinformacja związana z konfliktami zbrojnymi, czy nawet... wyborami.
Symbolem działań cenzorów było skasowanie przez Twitter profilu prezydenta USA Donalda Trumpa, po tym jak jego zwolennicy wdarli się podczas protestów na początku 2021 roku na Kapitol, gdy amerykański parlament zatwierdzał wynik wyborów prezydenckich. Tutaj jednak nastąpiła zmiana: po nabyciu Twittera przez Elona Muska i zmianie jego nazwy na X, co prawda nie zapanowała absolutna wolność słowa, ale jej granice uległy znacznemu poszerzeniu, czego symbolem był powrót Trumpa na X.
Nic więc dziwnego, że to właśnie platforma Muska została wzięta na celownik przez eurokratów, zatroskanych o standardy społeczności. Unijni komisarze po raz kolejny grożą Muskowi, że jeśli nie wprowadzi cenzury na swoim portalu (oczywiście w trosce o walkę z dezinformacją) to portal X może zostać nawet zablokowany w Unii Europejskiej. Nie wiadomo czy Musk ulegnie tym żądaniom, ale nie wydaje się to prawdopodobne.
Wpływ na zwiększenie cenzury internetu mają zapewne też zamieszki, które obecnie mają miejsce w Anglii. Wymierzone w imigrancką przestępczość wydarzenia, są podsycane przez informacje, które pojawiają się głównie na dawnym ćwierkaczu. Rząd brytyjski, kierowany przez nowego premiera Keira Starmera prowadzi teraz swoistą krucjatę - nie przeciwko nielegalnym imigrantom, ale przeciwko uczestnikom zamieszek i tym, którzy je wspierają w mediach społecznościowych - zdarzyły się już wyroki skazujące na więzienie za wpis w internecie.
Czy Unia Europejska wejdzie w buty totalitarnych reżimów, kontrolujących każy aspekt życia i cenzurujących internet? O tym w kolejnym odcinku cyklu Dokąd Zmierzamy?, gdzie gościem Kamila Klimczaka będzie prof. Mirosław Piotrowski, były europoseł.
_____________________________________________________________________________________
PONIŻEJ ZNAJDZIECIE PAŃSTWO KILKA OPCJI WSPARCIA NASZEJ DZIAŁALNOŚCI
PayPal: https://www.paypal.com/donate/?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl
Tradycyjne przelewy na konto banku w Polsce:
33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
Dla przelewów z zagranicy kod SWIFT/BIC: NESBPLPW
Szczegółowe informacje o wsparciu naszej stacji znajdziecie Państwo tutaj: https://emisja.tv/wsparcie-wplaty/ Zapraszamy również do zapoznania się z działalnością naszej fundacji, o której również przeczytacie na naszej stronie internetowej: https://emisja.tv/inicjatywaprzeciwcenzurze/
W tytule przelewu prosimy wpisać: Darowizna na cele statutowe
Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy!!
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.