Kobiecy orgazm od zawsze jest tematem tabu i pojawiał się wokół niego wiele nieporozumień. Najbardziej cierpią na tym same kobiety, które również popadają w mity na temat swojego ciała i własnej seksualności. 8 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiecego Orgazmu. Święto to jest poświęcone celebrowaniu kobiecej seksualności, a także edukowaniu społeczeństwa w tej kwestii. O nurtującym problemie z kobiecym orgazmem opowiada lek. Bartosz Dworecki, ginekolog w Centrum Medycznym MarMedicam w Jaworznie.
W rozmowie z Bartoszem Dworeckim, ginekologiem z kliniki MarMedicam, dowiedzieliśmy się, że kobiecy orgazm jest znacznie bardziej złożony niż męski. Osiągnięcie orgazmu przez mężczyzn jest zazwyczaj prostsze, ponieważ najłatwiejszą metodą jest po prostu stymulacja seksualna prącia. Natomiast kobiety mogą osiągnąć orgazm na wiele różnych sposobów, co czyni ten proces bardziej skomplikowanym, szczególnie dla samej zainteresowanej.
Kobieta może doświadczyć orgazmu na wiele sposobów
Kobiety mogą doświadczać orgazmu poprzez stymulację narządów rozrodczych, takich jak łechtaczka i pochwa, ale także innych części ciała, jak szyja, stopy czy palce. Co ciekawe, niektóre kobiety są w stanie osiągnąć orgazm bez jakiejkolwiek zewnętrznej stymulacji seksualnej. Mogą to osiągnąć poprzez medytacje lub pewne ćwiczenia psychologiczne.
Niewyedukowane społeczeństwo
Bartosz Dworecki podkreśla, że nasze społeczeństwie bardzo słabo zna swoją własną anatomię oraz swoje potrzeby. Wyniki badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych pokazują, że ponad 40% ludzi nie wiedziało, gdzie znajduje się pochwa lub łechtaczka.
- Łechtaczka jest głównym miejscem erogennym u kobiety i poprzez jej stymulacje najłatwiej jest osiągnąć orgazm kobiecie. - mówi Bartosz Dworecki
Jeśli kobieta nie wie, które miejsca najbardziej sprawiają jej przyjemność, to jest jej bardzo ciężko ten orgazm osiągnąć, a nawet może się to okazać niemożliwe.
Również do lat 60. XX wieku kwestia kobiecej przyjemności podczas stosunku seksualnego była całkowicie pomijana. W dzisiejszych czasach kwestia seksualności wciąż jest tematem tabu, więc nic dziwnego, że kobiety wstydzą się mówić o swoich potrzebach, współżyciu, przyjemności, czy właśnie orgazmie.
Choroby mają wpływ na libido i orgazm
W problemach w życiu seksualnym i orgazmem dochodzą także choroby współistniejące, które obniżają libido u kobiety.
- Mowa tutaj o endometriozie, czy w starszym wieku cukrzycy oraz nadciśnieniu, które mogą obniżyć pobudzenie seksualne u kobiety - wyjaśnia Bartosz Dworecki.
Zdolność w osiągnięciu orgazmu zaburzają również przyjmowane przez kobietę leki. Tabletki na ciśnienie, czy depresje zmniejszają szanse na satysfakcje seksualną i obniżają libido.
Orgazm w okresie menopauzalnym
Menopauzę definiuje się jako trwałe ustanie cyklu miesiączkowego i kres możliwości rozrodczych kobiety. Okres ten przypada zazwyczaj między 45 a 55 rokiem życia. Kobieta przechodzi wtedy przez wiele zmian hormonalnych. Następuje obniżenie estrogenów i testosteronu, które powodują zmniejszenie nawilżenia pochwy i spadek libido.
Stosunek seksualny i orgazm przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu
Regularne stosunki seksualne mogą przynieść naszemu organizmowi wiele korzyści zdrowotnych. Seks poprawia samopoczucie i nastrój, działa relaksująco, a także łagodzi stres. Ma także pozytywny wpływ na układ krążenia i pozwala spalić kalorie. Mówi się, że osoby, które regularnie uprawiają seks, żyją zwykle dłużej i zdrowiej.
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.