Zamość: Wspomnienia świadków historii i ich rodzin https://lubelak.eu/zobacz/fcu93whg4g Historia to pamięć. Na historię składają się wydarzenia naszych rodzin, które wplątują się w losy naszego narodu. Każde państwo tworzy własną historię naznaczoną niekiedy wojną, okrucieństwem, a nawet bestialstwem. Na przestrzeni ostatniego wieku cały świat doświadczył wydarzeń, które odcisnęły piętno na bezbronnych ludziach. Świadectwa historii należy zbierać i pielęgnować, by pamięć o minionych wydarzeniach nie znikła, a co najważniejsze by z tych wspomnień czerpać wiedzę i nie pozwolić by historia zatoczyła koło i powtórnie świat doświadczył wojen, mordów, ludobójstwa oraz wszechogarniającego zła i nienawiści. Każde świadectwo jest bezcenne współtworzy mapę naszej narodowej pamięci. Dlatego my jako potomkowie historii zbieramy różne głosy żyjących jeszcze świadków i ich dzieci o latach wojny, okupacji, komunizmu.
Z inicjatywy Pana Dyrektora Waldemara Leszczyńskiego w Bursie Międzyszkolnej nr 2 w Zamościu odbyło się wydarzenie zatytułowane Wspomnienia świadków historii i ich rodzin. Spotkanie to zapowiedź obchodów wydarzeń z 11 lipca 1943 roku tzw. Krwawej Niedzieli. Akcji stanowiącą kulminację ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia. Tego dnia Ukraińska Powstańcza Armia i powiązane z nią formacje dokonały zbrojnego ataku na ponad 100 miejscowości zamieszkiwanych przez Polaków w powiatach włodzimierskim, horochowskim i kowelskim.Do podzielenia się wiedzą i wspomnieniami poproszono Pana Leszka Wójtowicza poetę, prozaika i dziennikarza Kroniki Tygodnia, z którym Pani Małgorzata Kitka nauczyciel wychowawca Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu w imieniu młodzieży przeprowadziła wywiad. Drugim prelegentem był Pan Henryk Rusiecki Zabużak, który opowiedział wspomnienia swojego ojca Mariana naocznego świadka wydarzeń na Wołyniu.
Spotkanie odbyło się w nawiązaniu do promocji książki Pani Anny Herbich Zychowicz, która w 2018 roku w Bursie Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu promowała książkę Dziewczyny z Wołynia, twierdząc, że to bardzo trudna tematyka najtrudniejsza do napisania.
Na spotkanie Wspomnienia świadków historii i ich rodzin przybyli m.in. Pan Bogusław Lizut Przewodniczący Komisji Edukacji Kultury i Sportu Rady Miejskiej, Pani Zofia Szwal ze Stowarzyszenia Upamiętnienia Polaków na Wołyniu, Pan Piotr Bartnik Dyrektor Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego, Pani Halina Zielińska zastępca Dyrektora Książnicy Zamojskiej, w imieniu Dyrektora Archiwum Państwowego przybyła Pani Ewelina Nawrocka, a także przedstawiciel Biblioteki Pedagogicznej, mieszkańcy miasta Zamość oraz wychowankowie Bursy Międzyszkolnej Nr 2 w Zamościu. Wszyscy uczestnicy spotkania niebywałą okazję wysłuchać również utwór pt. Wołyń jest tu w wykonaniu Pana Henryka Rusieckiego jego syna i wnuka. Jak podkreśli zaproszeni goście należy pielęgnować i spisywać wspomnienia świadków historii by nasi potomni narodu mieli rzetelną wiedzę na temat wydarzeń z przeszłości.
Tekst nadesłany z Bursy Międzyszkolnej Nr 2 M. Kitka, fot. A. Zychal
#Wiadomości #BądźNaBieżąco #Lubelak #LublinInfo #NewsyLublin
Playlista newsów z tego miesiąca:
https://www.youtube.com/@lubelakeu/playlists
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.