Kosmiczna książka! Mamy przyjemność pochwalić się pierwodrukiem Na srebrnym globie Jerzego Żuławskiego z 1903 r.
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/109295-na-srebrnym-globie-zulawski-1903
Jest to piękne wydanie w oryginalnej oprawie z księżycową ilustracją w secesyjnym stylu w wyśmienitym stanie! To pierwszy tom słynnej trylogii księżycowej tego autora, z pewnością jednej z najciekawszych polskich powieści SF sprzed ery Lema.
Żuławski (1874-1915), poeta, prozaik, dramaturg, studiował filozofię w Bernie u Richarda Avenariusa, a doktorat poświęcony filozofii Spinozy obronił w Bernie (1898). Publikował w kluczowych pismach modernistycznych w krakowskim Życiu czy w Chimerze. Od 1901 mieszkał w Zakopanem i był m. in. współzałożycielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas I wojny światowej walczył w Legionach.
Znawca Nietzschego, Schopenhauera czy Hartmanna był zwolennikiem metafizyki i koncepcji sztuki jako jednej z kluczowych aktywności człowieka. W ramach polskiego modernizmu usiłował nadać dopracowany kształt intelektualny hasłu nagiej duszy i teorii symbolu jako wyrazu Absolutu. Tak jak inni programowi twórcy Młodej Polski zajmował się problemami rozwoju i przyszłości kultury, rolą indywiduum w życiu społecznym, statusem geniusza i warunkami twórczości.
Oprócz eseistyki literacko-filozoficznej, która odegrała ważną rolę w okresie Młodej Polski, publikował przypowieści filozoficzne zebrane m. in. w Kuszeniu szatana (1910) czy Bajce o człowieku szczęśliwym (1910). Napisał wiele dramatów o tematyce historycznej i współczesnej, zwłaszcza docenioną baśń sceniczna Eros i Psyche (1904). Zgodnie z duchem epoki bohaterami utworów literackich były zazwyczaj jednostki wybitne uwikłane w mechanizmy historii i życia społecznego. Bohaterkami zaś kobiety fatalne, demoniczne, uosabiające niszczącą potęgę płci. Żuławski opublikował też kilka tomików poezji.
Współcześnie pozostaje jednak przede wszystkim autorem właśnie Trylogii księżycowej (Na srebrnym globie, 1903, Zwycięzca, 1910, Stara ziemia, 1911). Czytana dziś jako powieść science fiction, w intencji autora była zbeletryzowaną refleksją nad procesami cywilizacji. Wykorzystując najlepsze wzory powieści fantastycznej (Vernea czy Wellsa) opisał Żuławski pierwszą ziemską, nieudaną wyprawę na Księżyc. Ocalali rozbitkowie dają początek nowej rasie Selenitów, odciętych od źródeł kultury, dysponujących niezrozumiałymi szczątkami przedmiotów i ustnym przekazem o ziemskim pochodzeniu, który daje początek mitowi religijnemu. Dwie pierwsze części trylogii przedstawiają właśnie mechanizmy powstawania i rozwoju religii oraz porządku społecznego. Część trzecia przenosi akcję na Ziemię, której cywilizacja pogrąża się w kryzysie. Ta filozofia kultury wpisana została w brawurową, sensacyjną akcję obfitującą w dramatyczne wydarzenia i barwne postaci, które do dziś intrygują czytelników. Wspaniałe wydanie świetnej książki.
Zapraszamy do działów literatura piękna polska, edycje znanych ilustratorów, pierwodruki, okładki wydawnicze oraz Secesja - druki i sztuka.
Działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.
Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.
#filozofia #powieśćfanstastycznonaukowa #SF #polskieSF #sciencefiction #literaturapolska #modernizm #MłodaPolska #książki #bibliofile #stareksiążki #oldbooks #polishliterature #findesiecle #ciekaweokładki #secesja #polskamitologia #ładneoprawy #ciekaweoprawy #artnouveau #okładkiwydawnicze #JerzyŻuławski #Żuławski
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.