WESPRZYJ PROJEKT: http://wprawo.pl/wsparcie
http://paypal.me/jacekmiedlar
----------
Julia Rosińska (z domu Kłaczek) ze Słobódki Dżuryńskiej (powiat czortkowski, województwo tarnopolskie) to mój kolejny rozmówca, z którym spotkałem się w ramach autorskiego projektu Spotkanie ze Świadkiem Rzezi Wołyńskiej. Gry Ukraińcy poczęli napadać na Polaków na terenie województwa tarnopolskiego miała zaledwie 6 lat. Do dziś nie może zrozumieć czym kierowali się Ukraińcy popełniając tak bestialskie zbrodnie na Polakach. Nie ma także wątpliwości, że w miejsce pomników upamiętniających ukraińskich zbrodniarzy powinno się postawić pomniki upamiętniające ofiary ludobójstwa.
W wywiadzie Pani Julia opowiada z jaką brutalnością Ukraińcy mordowali Polaków.
Odcinali ręce, nogi, uszy, wyłupywali oczy. Gdy dwaj kowale zabezpieczyli się kratami, to Ukraińcy weszli do nich przez komin i ich zamordowali mówi Świadek ludobójstwa na Polakach. Opowiada, że wielki strach wśród Polaków pojawił po bestialskiej zbrodni na zakonnicach i 16 chłopcach, których Ukraińcy zamordowali podstępem. Wspomina także, że Ukraińcy mordowali także wtedy, gdy Polacy już szykowali się do ucieczki.
Byliśmy już na dworcu, gdzie podstawiono pociąg, którym Polacy uciekali na zachód. Moja sąsiadka wróciła się do domu, żeby zabrać kurę, którą mogła nakarmić swoją córkę. Gdy oddaliła się od dwroca, napadły na nią Ukrainki, obcięły jej piersi, a ciało owinęły drutem kolczastym i wrzuciły nad rzekę opowiada Pani Julia.
Moja rozmówczyni nie pamięta, żeby przed Ukraińcami broniła ich Armia Krajowa. Pamięta, że bronili się polscy cywile zorganizowani w ramach samoobrony. Chwytali za widły, siekiery i narzędzia codziennego użytku. W nocy organizowano warty, a Ukraińcom zabroniono wychodzić z domu po 22, tak aby nie pomylono ich z ludobójcami grasującymi nocami po wioskach.
Niemal godzinna rozmowa z Panią Julią Rosińską jest dostępna w aplikacji wPrawoTV-Premium na Androida oraz iOS . Subskrybując aplikację za niecałe 5 złotych miesięcznie, wspierasz moje działania w realizacji tego niezwykle ważnego projektu. W aplikacji znajdziecie także kilkanaście innych nagrań ze Świadkami Rzezi Wołyńskiej.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.