Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17494 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Przedstawiamy oryginalny rysunek Jana Młodożeńca, projekt ilustracji do książki pisarza znanego z groteskowych próz, Stanisława Zielińskiego (1917-1995), książki zatytułowanej Kosmate nogi. Ten rysunek, pochodzący z 1962 r., ilustrował opowiadanie zatytułowane Burę, burę.
Młodożeniec (1929-2000), jeden z najwybitniejszych twórców polskiej szkoły plakatu, był autorem ponad 400 plakatów, okładek książkowych, ilustracji, rysunków. Uznawany jest też za wybitnego projektanta graficznego i malarza.
W latach 1948-55 studiował grafikę i plakat w warszawskiej WSSP (przemianowanej na ASP) w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego.
Współpracował jako grafik z centralami filmowymi, głównymi wydawnictwa i znanymi czasopismami, a wreszcie wieloma teatrami w Warszawie. Po ukończeniu studiów zajął się głównie plakatem, który stał się dla niego główną formą wypowiedzi artystycznej; tworzył plakaty filmowe (m. in. Dawno temu w Ameryce, Ojciec chrzestny, Wielki Gatsby), teatralne (m. in. do sztuk Czechowa, Fredry, Wyspiańskiego) i reklamowe. Od połowy lat 50. należał do artystów kształtujących oblicze tzw. polskiej szkoły plakatu. Był artystą o indywidualnym stylu. Nazwał rodzaj plakatu, jakim się zajmował plakatem osobowościowym. Sam wykonywał ręcznie liternictwo wierząc, że tak wykonana litera jest mocniej zwarta z ideą kompozycji. Litera i typografia odgrywały ważną rolę w jego twórczości. Jego plakaty są też niezwykle barwne i wspaniale zharmonizowane. Odznaczają się niepodważalną logiką kompozycji, trafnością grubej, zdecydowanej kreski zamykającej płaskie plamy intensywnego i czystego koloru. Był jednocześnie mistrzem syntetycznej, skrótowej wypowiedzi, a także przykładał wagę do czytelności tego, co robił.
Osobny rozdział twórczości Jana Młodożeńca to ilustracje i okładki książkowe, m. in. do Pierwszego kroku w chmurach Hłaski, Perły Steinbecka, Poskromienia złośnicy Szekspira czy Opowieści o konopiach i famach Cortazara. I właśnie ilustracyjną stronę twórczości Młodożeńca dziś mamy przyjemność pokazać.
Zapraszamy do działów grafika artystyczna, rysunek oraz polska szkoła ilustracji.

Działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.

#ilustracja #Młodożeniec #JanMłodożeniec #poster #posters #filmposter #polskaszkołaplakatu #galeria #grafika #książki #grafikaartystyczna #books #gallery #illustations #polishschoolofillustration #artgraphic #niezłasztuka #książka #book #groteska #ilustracja #polskasztuka #polishart #polishschoolofposter

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
1059 godzin bajek dla dzieci.
Włącz CDA Premium w mniej niż 2 minuty!
Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Jan Młodożeniec Projekt ilustracji do książki Kosmate nogi S. Zielińskiego z 1961 r.
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie