Wesprzyj naszą pracę darowizną: 33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
_____________________________________________________________________________________
Ulegamy socjotechnice manipulacji, ponieważ wierzymy we wnioski płynące z eksperymentów psychologicznych mówi Bartosz Kopczyński z Towarzystwa Wiedzy Społecznej w Toruniu.
W swym wykładzie Kopczyński powołuje się m. in. na eksperyment Stanleya Milgrama, w którym badano podatność ludzi na autorytet. Ochotnicy z ogłoszenia zamieszczonego w prasie mieli w ramach eksperymentu zadawać ból innym uczestnikom, kierując się przy tym poleceniami wydawanymi przez osoby prowadzące badanie. We wnioskach stwierdzono, że nawet dobry człowiek może stać się zły, jeśli zaistnieją ku temu odpowiednie okoliczności, a winą należy obarczyć autorytet.
Kolejnym omówionym przez Kopczyńskiego przykładem jest Więzienny Eksperyment Filipa Zimbardo, w którym ochotnicy odegrali role więźniów i strażników więziennych. Badanie po kilku dniach przerwano, gdyż jedni i drudzy za bardzo wcielili się w swe role. Tutaj znów wnioskiem była wina autorytetu. W tym przypadku podyktowanego mundurem.
Zdaniem Kopczyńskiego konkluzje takich eksperymentów nie są słuszne, bowiem badanie prowadzi się w sztucznej, zaaranżowanej rzeczywistości, pozbawionej prawa i odpowiedzialności. To z kolei może wskazywać na manipulację obliczoną na otrzymanie określonych wyników.
Ważny jest też kontekst, bowiem eksperymenty prowadzono w kraju zdominowanym myślą Szkoły Frankfurckiej, tj. grupy neomarksistowskich myślicieli szczególnego pochodzenia. W ich pracach łatwo dostrzec tendencje poszukiwania zła w autorytecie, bez względu na to, czy występuje on w roli funkcjonariusza służby mundurowej, nauczyciela, księdza, czy nawet ojca patriarchalnej rodziny.
Celem eksperymentów mogło być zatem podważenie dotychczasowej wartości autorytetu i zastąpienie go innym źródłem inspiracji. Np. przekazem medialnym.
_____________________________________________________________________________________
PONIŻEJ ZNAJDZIECIE PAŃSTWO KILKA OPCJI WSPARCIA NASZEJ DZIAŁALNOŚCI
PayPal: https://www.paypal.com/donate/?cmd_s-xclick&hosted_button_idVNND3Q7EZBSD6&sourceurl
Tradycyjne przelewy na konto banku w Polsce:
33 2530 0008 2059 1051 7927 0001
Dla przelewów z zagranicy kod SWIFT/BIC: NESBPLPW
Szczegółowe informacje o wsparciu naszej stacji znajdziecie Państwo tutaj: https://emisja.tv/wsparcie-wplaty/ Zapraszamy również do zapoznania się z działalnością naszej fundacji, o której również przeczytacie na naszej stronie internetowej: https://emisja.tv/inicjatywaprzeciwcenzurze/
W tytule przelewu prosimy wpisać: Darowizna na cele statutowe
Polecamy też Państwa uwadze publiczną zbiórkę na dodatkowy sprzęt audio-video do naszego studia, dzięki któremu będziemy w stanie realizować DEBATY - https://zrzutka.pl/a4ts5h
Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy!!
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.