Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17834 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Czy wiesz kim jest uchodźca i czym różni się od emigranta ekonomicznego?

W tym spotkaniu z Panią Niną Yedigaryan odpowiemy nie tylko na te pytanie.

Przybliżymy zarys i skutki wojny o Górski Karabach - tzw. państwo nieuznawane, istniejące w latach 19912023, zamieszkane wówczas głównie przez Ormian, formalnie uznawane przez cały ten czas za część Azerbejdżanu, a w rzeczywistości funkcjonujące jako samodzielny organizm państwowy. 28 września 2023 roku prezydent Górskiego Karabachu Samwel Szahramanian podpisał dekret o rozwiązaniu od 1 stycznia 2024 roku wszystkich struktur państwa. Decyzja była wynikiem wcześniejszej ofensywy Azerbejdżanu i zawieszenia broni. Dekret dał wybór ludności, w szczególności ludności pochodzenia armeńskiego, by poddać się nowej władzy i zostać obywatelami Azerbejdżanu, albo opuścić teren Górskiego Karabachu. Znaczna część mieszkańców Górskiego Karabachu opuściła region, co doprowadziło do tzw. exodusu Ormian. Pytanie zatem, co z nimi się stało, gdzie są obecnie i czy mają zapewnioną pomoc?

Nina Yedigaryan - urodziła się w Armenii w mieście Erywań, a gdy miała trzy lata jej krajem wstrząsnęło trzęsienie ziemi o sile 7 w skali Richtera. Kilka miesięcy później wybuchła wojna. Po czterech latach jej rodzice nie widząc szans na poprawę sytuacji w kraju postanowili uciec z siedmioletnią córką. W ten sposób cała rodzina dotarła do Polski, gdzie Nina się wychowała, a Polska stała się jej drugim domem. Tu stworzyła swój nowy dom, urodziła syna i zrobiła karierę. Kiedy wybuchł kryzys na granicy z Białorusią w 2021 roku coś w niej pękło i postanowiła działać na rzecz opuszczonych ludzi w lasach przy granicy jak również edukować na temat uchodźców. Swoje własne doświadczenia, wiedzę i motywację do kształcenia o problemach uchodźców przeniosła do wywiadów, tłumaczyłam kim jest uchodźca i czym się różni od emigranta ekonomicznego. Dzięki swoim działaniom została doceniona poprzez zostanie laureatką 44. Pozytywki Dzień Dobry TVN w 2021 roku, którą przyznała stacja TVN. Dnia 24 lutego 2022 roku nastąpiła inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczynając pełną wojnę, stanowiącą eskalację wojny trwającej już od 2014 roku. Z jednego problemu uchodźczego zaangażowała się w działania na rzecz kolejnych masowo napływających uchodźców do Polski z Ukrainy. Nawiązała bliską współpracę z Fundacją Porozumienie Bez Barier Jolanty Kwaśniewskiej, z którą stworzyły wiele projektów pomocowych, od wspierania produktowego, po akcje relokacji do innych krajów czy też zakupy specjalnego sprzętu do oczyszczania ran dla szpitali w Ukrainie. Fundacja stworzyła projekt Mentoriada - program wzmacniania ukraińskich kobiet-liderek. W 2023 roku została zorganizowana druga edycje tego projektu , gdzie dzielna Pani Nina stwierdza: Jestem z tego ogromnie dumna.

Zapraszamy do odwiedzenia stron z wywiadami i miejscami zaangażowania ze strony Pani Niny Yedigaryan:

1. Instagram Pani Niny Yedigaryan: https://www.instagram.com/ninayedigaryan?igshidOGQ5ZDc2ODk2ZA%3D%3D&utm_sourceqr

2. Wywiad w Dzień Dobry TVN. Laureatka 44. Pozytywki: https://dziendobry.tvn.pl/nasze-akcje/pozytywki/nina-yedigaryan-laureatka-listopadowej-pozytywki-dzien-dobry-tvn-st5495694

3. Wywiad w Kobieta.Onet.pl: https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/nina-yedi-mialam-trzy-lata-gdy-wybuchla-wojna/dg3vqt7

4. Wywiad w Miasto Kobiet dla TVN Style: https://tvnstyle.pl/aktualnosci/miasto-kobiet-uciekla-przed-wojna-teraz-opowiada-o-wierze-w-ludzi-ls6910117

5. Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie bez barier - projekt Mentoriada w ramach programu Pomoc dla Ukriany: https://fpbb.pl/programy/pomoc-dla-ukrainy/mentoriada/mentoriada-ii-edycja/

6. Wokół Górskiego Karabachu | Jerzy Marek Nowakowski: https://www.youtube.com/watch?appdesktop&vok7X4tOjgGg&fbclidIwAR1OGyL3rSFgof2Xz2akgkJmmwauD6gzRkQ3EZVtF0sCo0ZKdC5Gahs3uzk

Zapraszamy do udziału w spotkaniu poprzez zadawanie pytań, udostępnieniu materiału na swoich profilach Social Media oraz znajomym w formie linków na WhatsApp, Messenger, Signal.

Zostawienie polubienia oraz obserwację, subskrybowanie kanału YouTube: Okiem pisarza daje umocnienie dla rozwoju projektu podcastu Świat Twoimi Oczami oraz dotarcia do większej ilości osób za co z góry dziękuję.

Zapraszam
Łukasz Przelaskowski - niezależny dziennikarz, pisarz, poeta, właściciel wydawnictwa Lukas Franknestein z Holandii.
https://www.lukasfrankenstein.com/

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17834 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: 30. Nina Yedigaryan - idealistka, aktywistka, filantropka, artystka.
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Ostatnio komentowane:

Logowanie