Tymon Tymański - kompozytor, multinstrumentalista, wokalista.
ŻYWIE BIEŁARUŚ! - w kinach od 19 kwietnia
Przyłącz się do naszej akcji: www.facebook.com/razemdlabialorusi
Nowy film Krzysztofa Łukaszewicza, reżysera głośnego „Linczu" oraz współtwórcy pamiętnego „Generała Nila", ukazuje losy czołowego białoruskiego opozycjonisty i realia kraju, zmagającego się z dyktaturą Łukaszenki. Głównym bohaterem historii, napisanej przez Łukaszewicza i Franaka Wiaczorkę - 24-letniego działacza opozycyjnego, na którego losach oparto znaczną część scenariusza, jest muzyk rockowy Miron. Artysta z początku stara się trzymać z dala od polityki, a opozycjonistów uważa za garstkę marzycieli. Kolejny koncert grającego „niezależny" rock zespołu staje się jednak zapalnikiem dla antyreżimowych manifestacji publiczności. Miron przypłaca te wydarzenia przymusowym wcieleniem do wojska. W swojej jednostce Miron zderza się z nieludzkimi warunkami i indoktrynacją w sowieckim duchu. W odruchu protestu, Miron, przy wsparciu swojej pięknej i niepokornej dziewczyny Wiery, publikuje w Internecie „Zapiski z życia poborowego". Blog ukazuje armię jako miniaturę współczesnej Białorusi, a jej obywateli jako „poborowych", podlegających „fali" i indoktrynacji, wywołując prawdziwą burzę w Internecie. Fragmenty blogu Miron łączy w satyryczne piosenki, uderzające w reżim, które stają się przebojami na ulicach. Władze postanawiają uderzyć buntownika w najczulszy punkt...
W roli głównej wystąpił debiutujący w kinie białoruski muzyk Dźmitry Papko , który w Polsce zasłynął z występu pod pseudonimem Vinsent na koncercie „Solidarni z Białorusią", a także Karolina Gruszka - jedna z najzdolniejszych i najpopularniejszych polskich aktorek młodego pokolenia, nagrodzona za kreację w „Kochankach z Marony" główną nagrodą FPFF w Gdyni w 2005 roku.
Kategoria: Różności
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.