Niniejsza treść została uznana przez Użytkowników lub Administratora za treść nieodpowiednią dla osób małoletnich. Materiał może zawierać treści wrażliwe, w szczególności pornografię lub w sposób nieuzasadniony eksponując przemoc. Aby obejrzeć materiał Użytkownik musi mieć ukończone 18 lat lub posiadać zgodę przedstawiciela ustawowego na zapoznanie się z niniejszą treścią. Usługodawca zastrzega, że zgodnie z treścią Regulaminu, Użytkownikiem Serwisu może być wyłącznie osoba pełnoletnia lub małoletnia działającą za zgodą przedstawiciela ustawowego. Zapoznanie się z treścią z naruszeniem tych zasad następuje na wyłączną odpowiedzialność Użytkownika.
Kresten to młody mężczyzna odnoszący sukcesy w pracy. Tuż po ślubie z córką szefa dowiaduje się o śmierci ojca. Zostawia więc pannę młodą i przyjaciół w Kopenhadze, by udać się na zrujnowaną farmę ojca na dalekiej prowincji. Tam musi się zmierzyć nie tylko z pogrzebem ojca, ale i z ułomnym bratem. Zatrudnia do pomocy gosposię Livę, która okazuje się być prostytutką uciekającą przed napastliwymi telefonami. Wkrótce potem żona Krestena rozstaje się z nim. Film został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale w 1999r
Reżyseria Søren Kragh-Jacobsen
Scenariusz Anders Thomas Jensen, Søren Kragh-Jacobsen
Zdjęcia Anthony Dod Mantle
Obsada Anders W. Berthelsen, Iben Hjejle, Jesper Asholt
Dogma95:
Najważniejszą ideą przyświecającą twórcom Dogmy było oczyszczenie filmów poprzez rezygnację z efektów specjalnych i innych dodatków odciągających uwagę od istoty kina, czyli od opowiadanych historii oraz gry aktorów. Vinterberg i von Trier sformułowali 10 zasad[3], które mają służyć realizacji tego celu:
Filmy należy kręcić poza studiem, bez budowy scenografii. Należy także zrezygnować z rekwizytów jeżeli jakaś rzecz jest potrzebna w danej scenie, to należy znaleźć do jej nakręcenia takie miejsce, gdzie rzecz ta występuje niejako naturalnie.
Nie należy dodawać żadnego dźwięku, który nie wynika wprost z obrazu. Muzyka może wystąpić w filmie tylko wtedy, kiedy jest elementem sceny (tzn. słyszą ją również bohaterowie).
Należy zrezygnować ze statywów wszystkie ujęcia powinny być kręcone z ręki. To kamera ma się ruszać zgodnie z akcją, a nie akcja dostosowywać się do kamery.
Niedozwolone jest realizowanie filmów czarno-białych oraz używanie jakiegokolwiek dodatkowego oświetlenia planu poza pojedynczą lampą zainstalowaną na kamerze.
Nie wolno stosować filtrów i innych przyrządów optycznych.
Film nie powinien zawierać elementów sztucznie wzbogacających akcję, takich jak morderstwa, broń itp.
Akcja powinna dziać się tu i teraz osadzanie jej w innych realiach historycznych lub geograficznych jest zabronione.
Kręcenie filmów określonego gatunku jest niedopuszczalne.
Gotowy film należy przenieść na taśmę 35 mm, w formacie 4:3.
Nazwisko reżysera nie powinno znajdować się w napisach końcowych.
DOGMA certyfikat nr 3
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.