Jak pisarze i kto jeszcze może otrzymywać za wypożyczone książki w Polsce i nie tylko dowiesz się w tym materiale.
Wynagrodzenia za wypożyczenia biblioteczne (ang. Public Lending Right, PLR) program, którego celem jest zrekompensowanie autorom lub innym właścicielom praw autorskich potencjalnej utraty dochodów ze sprzedaży ich książek, gdy te są za darmo udostępniane czytelnikom w bibliotekach publicznych (...).
Jako pierwsza system wynagrodzeń wprowadziła Dania, w 1946 roku, po niej Norwegia w 1947 oraz Szwecja w 1956. Obecnie na świecie system wynagrodzeń za wypożyczenia biblioteczne wprowadziło 35 krajów, w tym Polska w 2015 roku. Większość z krajów znajduje się w Europie, poza tym system PLR wprowadziła m.in. Australia, Izrael, Kanada i Nowa Zelandia (...) [1].
Jeśli podoba się Tobie materiał polub film , zostaw komentarz z Twoją opinią, zasubskrybuj kanał oraz udostępnij na swoim profilu np. Facebooku/Instagramie/X/Threads/LinkedIn bądź prześlij link znajomym, którym te informacje mogą być pomocne w formie wiadomości na Messenger, WhatsApp, Instagramie/Threads lub LinkedIn.
Jeśli doceniasz mój czas, energię, doświadczenie i wiedzę, którą się z Tobą dzielę możesz mnie wesprzeć dodatkowo w dalszym rozwoju przez zakup moich książek lub innych produktów na stronie mojego sklepiku mojego wydawnictwa online:
LINK : https://www.lukasfrankenstein.com/kategoria-produktu/wydawnictwo/
Źródła:
1. Wikipedia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wynagrodzenia_za_wypo%C5%BCyczenia_biblioteczne
2. Lookreatywni - Law For Creatives:
https://lookreatywni.pl/baza-wiedzy/public-lending-right-prawo-do-dodatkowego-wynagrodzenia-dla-tworcow/
3. Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska:
https://plr.copyrightpolska.com.pl/login
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.