CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Najsłynniejszy polski okręt wojenny i popularny obiekt muzealny - ORP Błyskawica opuścił dziś nabrzeże w Gdyni. Został odholowany do Portu Wojennego i tam spędzi najbliższy tydzień. W weekend w miejscu Błyskawicy może pojawić się gigantyczny ponton z innym okrętem - wycofanym ze służby okrętem podwodnym ORP Sokół.
Odholowanie legendarnego okrętu obserwowało w porcie wielu mieszkańców i turystów. Chciałem uwiecznić, jak odpływa, jak się porusza po wodzie, choć niesamodzielnie - mówił jeden z mężczyzn. To duże wydarzenie. Będzie nam jej trochę brakowało, ale to tylko tydzień - opowiadała pracownica zacumowanego tuż obok Daru Pomorza.
Na szczęście holowania Błyskawicy nie pokrzyżowała pogoda.
ORP Błyskawica sporadycznie odchodzi z tego miejsca, od czasu do czasu trafia do stoczni. Dzisiaj to wyjątkowa okazja, bo w drugą stronę na specjalnym pontonie transportowany będzie okręt podwodny Sokół. Czekaliśmy na to od wielu miesięcy - mówił naszemu reporterowi Kubie Kałudze Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
Z morza ORP Sokół na specjalnych platformach trafi na ląd. Stanie przed Muzeum Marynarki Wojennej i zostanie udostępniony do zwiedzania w przyszłym roku.
Operacja transportowania Sokoła ze stoczni do muzeum jest dużym wyzwaniem. W piątek ponton z zamocowanym okrętem, będzie przygotowywany do dalszej podróży. Na niedzielę i poniedziałek planowane jest przejście pontonu ze stoczni do Basenu Prezydenta, a na kolejne dni podniesienie okrętu z pontonu i umieszczenia na specjalnych, wieloosiowych platformach transportowych. Udało się uniknąć użycia dźwigu, co znacznie wpłynęło na koszty i bezpieczeństwo operacji.
Po przystosowaniu do celów muzealnych ORP Sokół będzie bardzo bliski oryginałowi, choć lżejszy o ponad 100 ton. Niestety na jego pokład nie dostaną się niepełnosprawni ruchowo, bo na ciasnym i wąskim okręcie podwodnym nie jest możliwe zamontowanie platform i innych urządzeń dla osób na wózkach.
Zbudowany w latach 60. XX wieku w Niemczech ORP Sokół pływał pod polską banderą przez 16 lat, od 20 cytat
https://www.rmf24.pl/regiony/trojmiasto/news-orp-blyskawica-opuscil-nabrzeze,nId,7152725#crp_state1
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.