CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
Las, tajemniczy i pełen życia ekosystem, skrywa w sobie wiele sekretów. Dzisiaj przyjrzymy się, jak nowoczesne technologie, takie jak fotopułapki, pomagają w ochronie i obserwacji tego cennego środowiska.
Lasy Państwowe skupiają 430 różnych Nadleśnictw według stanu na koniec 2022 roku. W każdym z nich działa Straż Leśna, która czuwa nad bezpieczeństwem i ochroną zasobów leśnych. Misją Straży Leśnej jest przeciwdziałanie różnym formom szkodnictwa, które mogą wystąpić w lesie.
Straż Leśna wykorzystuje nowoczesne technologie i sprzęt, aby efektywnie namierzyć i zidentyfikować osoby, które dopuszczają się przestępstw czy też wykroczeń na terenach leśnych. Dużą pomoc w ich pracy stanowią tak zwane fotopułapki.
Umieszcza się je w miejscach szczególnie narażonych na przejawy szkodnictwa leśnego.
Urządzenia te pozwalają skutecznie ścigać osoby wyrzucające śmieci do lasu lub uczestniczące w procederze kradzieży drewna. Umożliwiają szybkie zidentyfikowanie i ukaranie sprawców. Zdecydowana większość miejsc, w których leśnicy umieszczają takie urządzenia oznakowana jest tablicami Teren monitorowany.
Niestety, lasy są również miejscem nielegalnych praktyk, takich jak kłusownictwo. Fotopułapki pomagają Straży Leśnej w identyfikacji i ściganiu przestępców, którzy zabijają chronione gatunki zwierząt.
Czasami udaje się nagrać zwierzęta, szczególnie jeśli fotopułapka jest umieszczona w miejscach ich bytowania. Dzięki takim nagraniom poznajemy zwyczaje i zachowania zwierząt w ich naturalnym środowisku, pokazują one, że las jest miejscem życia wielu gatunków zwierząt dzików, jeleni, wilków, czy niedźwiedzi. Dzięki fotopułapkom możemy obserwować zwierzęta, które są płochliwe i stronią na co dzień od towarzystwa człowieka, czasami udaje się również uchwycić na zdjęciach gatunki rzadkie i chronione, jak bocian czarny. To także źródło naszej wiedzy o całym ekosystemie i jego mieszkańcach, gdyż fotopułapki wykorzystywane są przez naukowców w badaniach populacji zwierząt objętych ochroną, często w miejscach trudno dostępnych, np. monitoring rysia. Zdarza się, że fotopułapka uchwyci niecodzienne zachowania użytkowników lasu. Ale jak reagują sami złapani na gorącym uczynku?
Straż Leśna z powodzeniem korzysta z fotopułapek, aby lepiej chronić nasze lasy. Ułatwia to efektywne monitorowanie rozległych terenów. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na ochronę przyrody i odpowiedzialność za jej przyszłość.
Fotopułapki niczym niewidoczne oko strażnika, nieustannie patrolują leśne zakątki, dokumentując cud natury, ale i śledząc cień ludzkich wykroczeń. Są narzędziem, które pomaga zachować równowagę, umożliwiając leśnikom utrzymanie porządku i ochronę tego, co w lasach najcenniejsze.
Materiał powstał przy współpracy z Lasami Państwowymi.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.