Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17420 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar
Dodał: dlaCiebietv
Konto zweryfikowane
Opublikowano: 2016-01-19

Radni województwa przyjęli oświadczenie dotyczące poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Po dyskusji w Sejmie na temat mniejszości etnicznych, niektórzy Ślązacy mówią że poczuli się zlekceważeni.

Polska ma charakter regionalny. Siła naszego państwa bierze się z silnych, dbających o swoją tożsamość kulturową, tradycje i rozwój gospodarczy regionów. Pielęgnowanie tej różnorodności nie stanowi w żadnym wypadku zagrożenia dla Rzeczpospolitej Polskiej. Przeciwnie, podkreślanie odmienności kulturowej, językowej, etnicznej obywateli mieszkających w jej granicach jest fundamentem nowoczesnego - opartego na szacunku i tolerancji - społeczeństwa obywatelskiego, czytamy w oświadczeniu.

Śląsk zdaje się niedoceniany. Gdy mówi się o gospodarce i budowanie Produktu Krajowego Brutto oczy kraju zwrócone są na nasz region, gdy jego przedstawiciele domagają się uznania ich za mniejszość nikt w Warszawie nie chce tego wysłuchać.

Pomysł ekipy rządzącej idzie jeszcze dalej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński w pierwszym wywiadzie prasowym dla Rzeczpospolitej ubolewa nad tym że samorządy pozostają w rękach opozycji. Pojawia się zatem pomsł aby rozdzielić województwa i w kolejnych latach przeprowadzić nowe wybory do samorządu.

Działania te mogą osłabić pozycję śląska na tle całego kraju.

Projekt zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych jest projektem obywatelskim. Przewiduje dopisanie mniejszości śląskiej do obecnej listy.
Inicjatorem zmian była Rada Górnośląska skupiająca kilkanaście śląskich organizacji i stowarzyszeń z obszaru województwa. W 2014 roku projekt obywatelski nowelizacji ustawy poparło ok. 140 tys. osób.

W 2011 roku podczas Narodowego Spisu Powszechnego ok. 847 tys. osób złożyło deklarację śląską. W tej liczbie ok. 367 tys. zadeklarowało ją jako jedyną narodowość, 436 tys. jako identyfikację pierwszą, a 411 tys. jako identyfikacje drugą.

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17420 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Sejmik za uznaniem Ślązaków za mniejszość etniczną
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie