Noble 2023 z fizyki przyznane. Za badania nad attosekundowymi pulsami światła nagrodą podzielą się Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne LHuillier. Attosekunda to jedna miliardowa jednej miliardowej sekundy. W skrócie 10 ^-18 sekundy. Na przykład taki elektron w atomie wodoru potrzebuje 24 attosekund na okrążenie jądra. Badania nad tak krótkimi pulsami światła pozwolą na badania zachowań elektronów czyli de facto chemii a w przyszłości może nawet nad kontrolowaniem zachowania tych cząstek elementarnych.
W programie również prasówka oraz spotkanie z członkami zespołu PUT Rocketlab. Jest to zespół studentów z Politechniki Poznańskiej zajmujący się rozwojem technologii rakietowych. W tegorocznej edycji zawodów Spaceport America Cup zajęli I miejsce w najbardziej wymagającej kategorii 30k SRAD Hybrid/Liquid. Są to największe tego typu zawody na świecie, w których, w tym roku udział wzięło ponad 150 drużyn z całego świata. Gośćmi programu będą: Opiekun koła Dr. Inż Bartosz Ziegler, Miłosz Wiśniewski i Dorota Kulina.
Chcesz pomóc rozwijać nasz kanał? Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
PATRONITE - https://www.patronite.pl/astrofaza
INSTAGRAM - https://goo.gl/D3Zy1J
KOSZULKI I KUBKI w Astrosklepie - https://goo.gl/RyNfUE
Centrum dowodzenia - http://www.astrofaza.pl
FEJS - http://www.facebook.com/astrofazapl
Pogadaj z resztą załogi - https://goo.gl/5geRif
DRUGI KANAŁ - http://www.youtube.com/AstroChillout
Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Dzięki i miłego lotu!
CREW
- prowadzenie: Piotr Kosek
- realizacja: Dorian Ortyński
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.