Potrzebujesz szybszego ładowania wideo?
Załóż konto CDA Premium i nie trać czasu na wczytywanie.
Aktywuj teraz! Aktywuj konto premium Dlaczego widzę ten komunikat?

CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.

W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!

Następne wideo
anuluj
Odblokuj dostęp do 17494 filmów i seriali premium od oficjalnych dystrybutorów!
Oglądaj legalnie i w najlepszej jakości.
Włącz dostęp
avatar

Rzecz to unikalna.
Przedstawiamy dziś kompletny pierwodruk sześciotomowego Słownik języka polskiego Samuela Bogumiła LINDEGO. Książka ukazywała się w latach 1807-1814 w Drukarni XX. Piiarów.
Do kupienia: https://www.atticus.pl/pl/product/107973-linde-slownik-j%C4%99zyka-polskiego-pierwodruk
Dzieło to bardzo ważne dla historii języka polskiego, było pierwszym jednojęzycznym słownikiem polszczyzny, opatrującym wyrazy polskie objaśnieniami i cytatami z dzieł polskich autorów. Było zarazem słownikiem wielojęzycznym, a także historyczno-etymologicznym. Linde (17711847), autor prezentowanego Słownika... był pochodzenia szwedzko-niemieckiego i pracował w Uniwersytecie Lipskim jako lektor języka polskiego. I to w Lipsku związał się on z emigracją polską do tego stopnia, że powziął zamiar opracowania słownika polsko-niemieckiego i niemiecko-polskiego. A ponieważ pracował jako bibliotekarz w domu hrabiego Ossolińskiego, ostatecznie - w konsultacji z polskim środowiskiem naukowym powziął zamiar przygotowania słownika polskiego, z materiałem od XVI do początku XIX w. W 1803 r. przeniósł się Linde do Warszawy, gdzie dzięki koneksjom objął prestiżowe stanowiska i kontynuował pracę nad słownikiem, która przyniosła mu liczne zaszczyty, w tym szlachectwo (otrzymał bardzo adekwatny herb - Słownik).
Dzieło Lindego zawierało ok. 60 000 haseł, w tym ok. 2000 nazw własnych i ok. 5000 nazw wymyślonych przez autora, a także 200 000 cytatów z 850 tekstów 400 autorów.
Linde był także wydawcą słownika. Skutecznie zabiegał o fundusze (u księcia Czartoryskiego czy hrabiego Ossolińskiego). Linde zajmował się nie tylko promocją i prenumeratą, ale także kwestią edycji i druku. Nic dziwnego, że słownik Lindego uchodzi za największe, najbardziej kosztowne przedsięwzięcie wydawnicze na ziemiach polskich w czasach Księstwa Warszawskiego.
Komplet, jak to się mówi: rara avis.
...
Działa już nasza nowa strona internetowa (www.atticus.pl), nowocześniejsza, bardziej funkcjonalna, zapewniająca wygodniejsze zakupy w naszym antykwariacie i galerii, także dzięki lepszej jakości ilustracjom czy funkcji negocjuj cenę.

Kupujemy książki i księgozbiory, przyjmujemy na aukcje dzieła sztuki.


#leksykografia #książki #atticus #galeria #historiapolski #językoznawstwo #językpolski #słownik #słownikjęzykapolskiego #Linde #SłownikLindego #pierwodruk #books #gallery #history #linguistic #Polishlanguage #firstedition #dictionary #languepolonaise #histoire #dictionnaire

pokaż cały opis
0 / 5 Oceny: 0
Włącz dostęp do 17494 znakomitych filmów i seriali
w mniej niż 2 minuty! Nowe, wygodne metody aktywacji.
Komentarze do: Samuel Bogumił Linde Słownik języka polskiego, t. I-VI, PIERWODRUK (1807-1814, komplet!)
Autoodtwarzanie następnego wideo
on
off

Logowanie