W historycznym otoczeniu zamku w Suchej Beskidzkiej odbyła się uroczysta konferencja upamiętniająca 100-lecie istnienia Lasów Państwowych. Sto lat wcześniej ta instytucja, uznawana za symbol odpowiedzialności, doświadczenia i dbałości o przyrodę, została utworzona.
Poszanowanie historii jest ważną częścią życia leśników, którzy starają się wyciągać z niej wnioski, by jak najlepiej prowadzić gospodarkę leśną. W trakcie konferencji zaprezentowano bogatą historię Lasów Państwowych. Zwrócono uwagę na trud, pasję i poświęcenie tych, którzy kształtowali jej oblicze przez różne epoki.
Konferencję zorganizowano pod hasłem Tu się wszystko zaczęło, a szczególna uwaga została poświęcona Adamowi Loretowi, założycielowi Lasów Państwowych. Sylwetkę Loreta przybliżały również wystawy w muzeum zamkowym.
Podczas wydarzenia przypomniano, jak kształtowała się hierarchia w organizacji oraz jak ewoluował mundur leśnika w kolejnych dekadach. Przedstawiono również wyzwania, przed jakimi stoi współczesny leśnik, zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych.
Uroczyste zakończenie uświetniło odsłonięcie tablicy upamiętniającej Adama Loreta w Nadleśnictwie Sucha i zasadzenie dęba. Tablica stała się hołdem nie tylko dla Loreta, ale dla wszystkich, którzy przez sto lat poświęcali się dla dobra polskich lasów. Ma ona przypominać o historii, misji i odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą zarządzanie lasami, a także o ludziach, którzy przez lata dbali o zielone płuca Polski. I mimo wielu poświęceń nie zamieniliby tych lat na nic innego. Stulecie działalności to dobry czas na refleksje i wspomnienia.
Materiał powstał przy współpracy z Lasami Państwowymi.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.