CDA nie limituje przepustowości oraz transferu danych.
W godzinach wieczornych może zdarzyć się jednak, iż ilość użytkowników przekracza możliwości naszych serwerów wideo. Wówczas odbiór może być zakłócony, a plik wideo może ładować się dłużej niż zwykle.
W opcji CDA Premium gwarantujemy, iż przepustowości i transferu nie braknie dla żadnego użytkownika. Zarejestruj swoje konto premium już teraz!
W filmie dokumentalnym Alexa Storożyńskiego poznamy sylwetkę, życie i liczne zasługi niezwykłego człowieka Tadeusza Kościuszko. Urodził się 4 lutego 1746 r. na Polesiu. Wybrał karierę wojskowego. W 1765 r. wstąpił do Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej, gdzie wyróżniał się spośród innych. Był stypendystą królewskim w Paryżu, gdzie kontynuował naukę w Akademii Wojskowej szwoleżerów gwardii królewskiej w Wersalu. Pięcioletni pobyt Kościuszki we Francji, która była w przededniu rewolucji, wywarł poważny wpływ na jego przekonania polityczne i społeczne. Powrócił do Polski, poznał i zakochał się w córce hetmana Ludwice Sosnowskiej. Był utalentowanym dowódcą i strategiem, odznaczył się w wielu bitwach, doradzał księciu Józefowi Poniatowskiemu. W 1792 r. został odznaczony Orderem Orła Białego, a rok później opracował koncepcję organizacji powstania narodowego, 24 marca 1794 r. na Rynku w Krakowie złożył narodowi uroczystą przysięgę i objął formalnie przywództwo insurekcji jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Napoleon określał go jako bohatera północy, a Katarzyna Wielka mówiła o nim bestia. Strzelecki nazwał jego imieniem odkryty przez siebie najwyższy szczyt Australii. Thomas Jefferson uważał go za najczystszego syna wolności, jakiego poznał i to wolności dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych i bogatych. Zmarł 15 października 1817 r. w Solurze. W 1818 r. trumna z jego zabalsamowanym ciałem została sprowadzona do kraju i 23 czerwca uroczyście złożona na Wawelu. Tadeusz Kościuszko został upamiętniony w wielu krajach świata i w Polsce. Usłyszymy wypowiedzi profesorów Jamesa S. Pula, Gary'ego Nasha oraz Zbigniewa Brzezińskiego i Janusza Makucha. Film jest bogato ilustrowany ikonografią, materiałami archiwalnymi oraz inscenizacjami.
Kategoria: Filmy Extremalne
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.