Rok 2023 jest kolejną okazją do świętowania. Otóż dziesięć lat temu, znaczy się w 2013 roku, otrzymałem jako członek Polskiego Towarzystwa Botanicznego branżowy medal im. Bolesława Hryniewieckiego za popularyzację botaniki. To znakomity powód, aby zgodnie z zapowiedzią na zakończenie cyklu Sto filmów na stulecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego kontynuować filmową misję edukacyjną. Szlachectwo zobowiązuje. Na zakończenie wspomnę, że sto lat temu ukazał się pierwszy numer branżowego czasopisma Acta Societatis Botanicorum Poloniae. A poza tym wchodzimy w sto pierwszy rok działalności
W trzydziestym czwartym epizodzie tego cyklu poznamy knieć błotną Caltha palustris z rodziny jaskrowatych - Ranunculaceae. To osiemnasta roślina zielna w tym cyklu. Bohaterka tego filmu ma w sobie coś męskiego, albowiem potocznie zwie się ją kaczeńcem lub kaczyńcem.
Na tle kwitnących roślin sfilmowanych w okolicy Skawiny wysłuchajmy kilku ważnych informacji. Zacznijmy od tego, że w zasięgu naszych mediów także bywa spotykana przede wszystkim na terenach podmokłych. Jedynym zagrożeniem dla niej jest nader częsta praktyka z kategorii bagno, zasypię, dom postawię.
Roślinę trzeba przede wszystkim traktować jako jedną z pierwszych wiosennych ozdób takich terenów. Jako ozdoba może także trafiać do przydomowych oczek wodnych.
Zasadniczo nasza bohaterka jest rośliną trującą o ostrzegawczym gorzkim piekącym smaku. Odradza się samodzielne stosowanie preparatów z knieci wewnętrznie. Warto wiedzieć, że preparaty z niej mają zastosowanie w homeopatii. Niestety nie natrafiłem na informację o kręgu leczonych tym sposobem chorób.
Nasza bohaterka posiada miejscowe działanie drażniące. Zewnętrznie pomaga przy oparzeniach. Można ją także zaliczyć do grupy gatunków z kategorii do rany, przyłóż.
I to by z mojej strony było na tyle. Jednakże na zakończenie pojawi się mantra, która kończyła filmy ubiegłorocznego cyklu. Co do reszty szukajcie, a znajdziecie. W gruncie rzeczy najważniejsze jest wiedzieć, jak ta roślina wygląda, bo nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać.
Piotr Grzegorzek
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl #botanical_hikes
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.