Teren pod farmę fotowoltaiczną w Ciężkowicach w Jaworznie - pod kątem przyrodniczym - sprawdził przyrodnik Piotr Grzegorzek. Czy jest to dobre miejsce na taką inwestycję?
Farma fotowoltaiczna w dzielnicy Ciężkowice w Jaworznie, która ma zajmować powierzchnie 100 hektarów terenów zielonych, jest tematem, który nie schodzi z ust mieszkańców. Dlatego przyrodnik Piotr Grzegorzek postanowił przyjrzeć się terenowi, gdzie w teorii ma powstać ta ogromna inwestycja.
Działka na to przeznaczona rozciąga się od Ciężkowic, aż po sam Zalew Sosina i jak mówi nasz przyrodnik jest to tzw. kompleks łąkowy Bobrowa Górka.
Czy teren pod budowę farmy jest więc cenny z perspektywy przyrodniczej?
Nasz przyrodnik określa wybrane miejsce, jako teren z dużym potencjałem, który powinien zostać i służyć jak magazyn na złowrogie CO2, z którego nadmiarową emisją przecież się walczy. Piotr Grzegorzek stwierdza także, że taka inwestycja radykalnie zmieni także warunki życia okolicznych mieszkańców.
W TYCH ŁĄKACH JEST POTENCJAŁ ROŚLINNOŚCI, KTÓRA MOGŁABY POWSTRZYMAĆ TE INWESTYCJĘ - MÓWI PIOTR GRZEGORZEK
Oczywiście przyrodnik nie chcę być uznawany za tzw. ekoterrorystę. Zauważa on jednak, że w Jaworznie są tereny poprzemysłowe, które można przystosować pod rodzaju inwestycję. Dodaje również, że proekologiczne rozwiązania są potrzebne i ważne, ale nie kosztem pięknej okoliczności przyrody.
Przyrodnik podkreśla, że nie ma nic przeciwko odnawialnym źródłom energii, jednakże powinny być one tworzone w wyznaczonych miejscach, które nie ingerują w przyrodę.
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.