W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Jaworzna nastąpiły duże zmiany, ale nie wiele osób o tym wie, a może to wpłynąć na ich życie. Miasto dobrze myśli, ale powinno bardziej brać pod uwagę głos mieszkańców mówi nasz gość Wojciech Haska. Miasto powiększyło tereny przemysłowe, co z pewnością będzie miało wpływ na przyrodę w mieście.
Wojciech Haska absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej, który przyjrzał się Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jaworzna, wyciągnął z niego wiele wniosków.
DOSZŁO DO WIELKIM ZMIAN PRZYRODNICZYCH - MÓWI WOJCIECH HASKA
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jaworzna to dokument, który został uchwalony listopadzie 2020 roku i który jest strategią miasta na to, jak zagospodarować obszar Jaworzna. Nasz rozmówca przekonuje, że w 2020 roku doszło do wielkich zmian w kontekście przyrody, gdyż bardzo duże obszary zostały przeznaczone pod tereny przemysłowe, bądź jako rezerwa pod tereny przemysłowe.
Chodzi od dwa obszary na terenie miasta. Jeden z nich to miejsce planowanej fabryki IZERY, ale jest on znacznie większy, gdyż dotyczy on terenu od Osiedla Stałego, przez Dąbrowę Narodową, aż po granice z Sosnowcem, a drugi to obszar węzła w dzielnicy Jeleń, między Byczyną na Jeleniem Dąb. Miasto Jaworzno zaplanowało tam ogromne strefy przemysłowe.
Co to oznacza? Przede wszystkim oznacza to wycięcie dużych obszarów leśnych i przygotowanie ich pod potencjalne inwestycje. Jak się wyjeżdża z Jaworzna, można zaobserwować, że tam, gdzie ma w teorii powstać fabryka samochodu elektrycznego drzewa już zostały wycięte i teren jest powoli przygotowywany.
CZY POTRZEBNE SĄ, AŻ TAK DUŻE STREFY PRZEMYSŁOWE, CZY KTOŚ PRZEMYŚLAŁ, JAKIE KONSEKWENCJE BĘDZIE TO NIOSŁO? - PYTA NASZ ROZMÓWCA
Najbardziej ucierpi na tym przyroda. Jak zauważa Wojciech Haska oprócz wycięcia roślinności, zmienią się także ruchy zwierząt, które nie będą mogły poruszać się znanymi szlakami, a to wpłynie np. na jeszcze większą liczbę dzików w obszarze, gdzie mieszkają ludzie. Oczywiście są także plusy takiego działania. Z pewnością pomoże to rozwinąć miasto i sprowadzić do niego nowych inwestorów.
Ponadto takie zmiany powinny być wprowadzane pod większą kontrolą mieszkańców nadmienia Wojciech. Konsultacje społeczne co prawda są przeprowadzane, gdyż wymaga tego ustawa, ale nie są one nagłaśniane, przez co mieszkańcy o nich po prostu nie wiedzą. Mało kto bowiem wchodzi na stronę BIP i czyta zamieszczane tam ogłoszenia. Gdyby jednak informacje o konsultacjach były bardziej transparentne, to z pewnością byłoby dużo mniej protestów mieszkańców.
Dobrym posunięciem według naszego rozmówcy które zostało przez miasto zrealizowane, było utworzenie pod koniec 2022 roku, portalu przestrzennego, gdzie każdy może wejść i zobaczyć granice działek w Jaworznie. Nie jest co prawda łatwo znaleźć ten portal, ale znajduje się on w jaworznickim BIP-ie.
Tutaj znajdziesz portal przestrzenny Jaworzna: Portal Przestrzenny Jaworzna
Jak więc działania Jaworzna podsumuje Wojciech Haska? Pół na pół odpowiada nasz rozmówca. Według niego miasto dobrze kombinuje w kwestii rozwoju, ale powinno bardziej brać pod uwagę głos mieszkańców i lepiej z nimi współpracować, gdyż nie ma ludzi nieomylnych, a każdy może wnieść coś niespodziewanego od siebie, co może polepszyć dany projekt.
NIE WSZYSTKIE POMYSŁY SĄ SUPER I TRZEBA BRAĆ NA TO KOREKTĘ, TO BY POMOGŁO UCZYNIĆ PLANOWANIE PRZESTRZENNE JESZCZE LEPSZYM - DODAJE WOJCIECH HASKA.
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.