Zima dla dzieci. Film edukacyjny o zimie: Kazio i Zima. W filmie dowiemy się jak powstaje śnieg oraz jak zimują rośliny i zwierzęta. Kazio opowie o zimie, dowiecie się co to jest zima astronomiczna i zima kalendarzowa, kiedy zaczyna się zima i jakie święta obchodzimy zimą. Poznamy też zwierzęta, które zapadają w sen zimowy oraz ptaki, które zimują w Polsce. Kazio powie o dokarmianiu ptaków i nauczy was jak ulepić własnego bałwanka. Miłej zabawy!
Nie zapomnijcie o polubieniu filmu i zasubskrybowaniu kanału. Dzięki Wam możemy dalej się rozwijać. Dziękujemy!
Kazio i Zima - Film edukacyjny Zima dla dzieci
Rozdziały:
0:00 Kazio i Zima - Film edukacyjny
0:06 Zabawy zimowe
0:47 Zabawy zimowe, gdy nie ma śniegu
1:22 Kiedy zaczyna się zima: zima kalendarzowa i astronomiczna.
2:00 Przesilenie zimowe
2:37 Jakie święta obchodzimy zimą
3:13 Zimowanie roślin
4:00 Sen zimowy
4:18 Zwierzęta zimą
4:33 Ptaki zimą
5:26 Jak powstaje śnieg
8:02 Lepimy bałwanka
Fragmenty naszej bajki edukacyjnej o zimie:
Kalendarzowa zima zawsze przypada na 22 grudnia. Jest to stała data wyznaczona przez nasz kalendarz. Z kolei pierwszy dzień zimy astronomicznej jest inny każdego roku i zaczyna się w momencie przesilenia zimowego.
Większość roślin odpoczywa głęboko w ziemi, w formie nasion, kłączy i cebul. A krzewy i drzewa, które zostały na powierzchni, zrzucają liście oraz chronią swoje pnie i gałęzie grubą warstwą kory. Rośliny iglaste są zielone cały rok. Wyjątkiem jest modrzew, który zrzuca swoje igły i podobnie jak rośliny liściate, jest goły całą zimę.
Podczas zimy niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy. Należą do nich niedźwiedzie, jeże, nietoperze, susły, motyle, żaby czy ślimaki. Inne zwierzęta, takie jak lisy, króliki czy sarny nie zapadają w sen zimowy i muszą przetrwać ten trudny okres. Część z nich wędruje w poszukiwaniu lepszego schronienia i pożywienia. Robią tak niektóre ptaki np. bociany które przelatują tysiące kilometrów na południe.
Śnieg powstaje dzięki wodzie, która paruje, a potem krystalizuje się w chmurach. Do krystalizacji potrzebna jej jest niska temperatura i malutki pyłek lub drobinka kurzu, który stanie się środkiem naszego płatka śniegu. A jak dokładnie powstaje? Otóż dzieje się to w chmurze, która jest zbudowana z pary wodnej. Jeśli temperatura jest niska, para wodna zamienia się w lód. Następnie napotyka na swej drodze drobinkę kurzu, do której się przykleja. Dołączają do niej inne kawałeczki lodu i tak powoli formuje się nasza piękna śnieżynka. Gdy śnieżynki są już duże, w pewnym momencie zaczynają spadać z nieba pod wpływem ciężaru. Leżąc na ziemi przyklejają się do siebie tworząc gęsty biały puch czyli śnieg!
(Autorka tekstu: Kamila Piątkowska)
PODKŁAD MUZYCZNY:
1. Piosenka Co za radość (wersja intrumentalna)
Muzyka: Janusz Piątkowski
Tekst: Liliana Cichoń i Kamila Piątkowska
2. Darmowa biblioteka youtube.
Informacja dot. praw autorskich: Teksty i teledyski są własnością kanału Kamlotki. Autorzy muzyki i tekstu nie wyrażają zgody na kopiowanie, reuploadowanie i udostępnianie coverów piosenki bez ich zgody. Wyjątkiem są przedszkola i szkoły, które mogą wykorzystywać piosenkę bez naszej zgody na przedstawieniach i zajęciach. O zgodę na udostepnienie naszej piosenki lub jej fragmentów w internecie lub telewizji (w oryginale lub w postaci coveru) można pytać kontaktując się z nami przez naszą stronę facebookową: https://www.facebook.com/Kamlotki-107103791534272
#zima #śnieg #styczeń
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.