Nowa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków weszła w życie. Sprawdź, co musisz o niej wiedzieć.
Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków weszła w życie z dniem 28 kwietnia 2023 roku. Czym jednak świadectwo charakterystyki energetycznej w ogóle jest?
Jak tłumaczy Inspektor ds. energetycznych Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik Paweł Proksa świadectwo charakterystyki energetycznej wykonuje się w celu określenia wielkości zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku lub części budynku. Ma to na celu określenie rocznego zapotrzebowania na energie, czyli koszty związany ze zużyciem energii w skali roku.
Każdy właściciel nieruchomości zobowiązany jest przekazać takie świadectwo nabywcy lub najemcy, gdy budynek, jego część lub lokal jest sprzedawany, lub wynajmowany. Do wydania takie świadectwa upoważnione są osoby wpisane do Centralnego Rejestru Osób uprawnionych do wykonywania świadectw przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Świadectwo ma także swój okres ważności. Ważne jest przez 10 lat od daty jego sporządzenia. Co jednak ważne, wszystkie świadectwa sporządzone przed 28 kwietnia bieżącego roku, zachowują swoją ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone.
Trzeba jednak pamiętać, że świadectwo traci ważność w momencie, gdy zostaną przeprowadzone roboty budowalno-instalacyjne, w wyniku których ulegnie zmianie charakterystyka energetyczna budynku np. podczas wymiany okien lub docieplania budynku.
Materiał pochodzi ze strony https://www.jaw.pl
#jaworzno #jawpl
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.