Każdy Polak zna oficjalną datę chrztu Polski – 966 rok. Jak więc wytłumaczyć powstanie kościoła już w 945 roku pod Krakowem, w którym liturgię prowadzono w języku narodowym? Czy to możliwe, że rok 822 jest początkiem chrześcijaństwa w Polsce? Dlaczego nazwa „Wielka Morawa” jest nieporozumieniem? Rozmowę z wybitnymi profesorami historii: Hanną Krócką–Krenz, Jackiem Banaszewiczem i Przemysławem Urbańczykiem prowadzi Maciej Zakrocki.
Państwo wielkomorawskie, pierwsze wielkie państwo słowiańskie, datowane jest na ponad sto lat wcześniej, niż pierwsza wzmianka o Mieszku Pierwszym. Dokumenty mówiące o Wielkich Morawach sięgają roku 833. A jeszcze wcześniej, bo w roku 822 na terenach tych zaszczepione zostało chrześcijaństwo. A więc blisko 150 lat przed chrztem Mieszkowej Polski! Szczyt ekspansji Wielkich Moraw przypadł na drugą połowę IX wieku, ich państwo było lokalnym mocarstwem.
Kategoria: Filmy Extremalne
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.