http://mrokuduch.blogspot.com/2017/07/wilczy-szaniec-wolfsschanze.html
Krótki film ze spaceru po kompleksie Wilczy Szaniec odwiedzonego po około 20 latach. Przez ten czas wiele się zmieniło, wiele bunkrów rozpada się na kawałki, przez co do żadnego nie można już wejść, nie ma też wieży widokowej, która przed laty znajdowała się na jednym z nich (bodajże na nr.6) przez co nie ma szans na ujęcia z góry.
Zwiedzanie tego typu obiektów skłania do głębokich refleksji...to nasza historia. Dopiero będąc tam można odczuć prawdziwy klimat wydarzeń z ubiegłego stulecia..
Info (żródło: Wikipedia)
Wilczy Szaniec (niem. Wolfsschanze) w latach 19411944 kwatera główna Adolfa Hitlera (niem. Führerhauptquartier, FHQ)[1] i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych (niem. Oberkommando der Wehrmacht, OKW) w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna (obecnie w woj. warmińsko-mazurskim). Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR[2].
20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie Hitlera.
Wilczy Szaniec przecinała linia kolejowa Kętrzyn Węgorzewo i równoległa do niej szosa Gierłoż Parcz. Kwatera miała powierzchnię 250 ha i otoczona była pierwotnie zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a na terenie suchym także betonowe stanowiska ckm.
Do kwatery prowadziły trzy strzeżone wartowniami wjazdy. Wartownia zachodnia znajdowała się na skraju lasu na wysokości majątku Gierłoż (niem. Gut Görlitz). Wartownia wschodnia położona była na szosie w polu, od strony wsi Parcz, około 300 m od aktualnej granicy lasu. Na południowy wschód od centrum, obok szosy Gierłoż Parcz znajdowało się zapasowe lądowisko dla samolotów kurierskich. Jadąc na południe z centrum kwatery przejeżdżało się do wartowni południowej, a dalej do szosy Kętrzyn Giżycko, za którą znajdowało się właściwe lotnisko kwatery w Wilamowie. Dodatkowo w centrum kwatery znajdowała się także tzw. wartownia oficerska, strzegąca wjazdu na teren pierwszej strefy oraz wartownia kolejowa na zjeździe z szosy na stację kolejową. Żadna z wartowni nie dotrwała do chwili obecnej, a jedynymi pozostałościami ich lokalizacji są kawałki dachówek. Oprócz ogrodzenia zewnętrznego, strefy zakazane I i II wygrodzone były około dwumetrowej wysokości płotem z siatki zwieńczonej drutem kolczastym, gdyż oprócz wjazdu do kwatery kontroli podlegał również ruch pomiędzy jej strefami.
Stała załoga Wilczego Szańca liczyła 2100-2200 osób oprócz oficerów sztabowych, łączników i innych wojskowych także fryzjerów, kucharzy, lekarzy, stenografów, sekretarek itp. Załoga kwatery korzystała z obsługi medycznej w przeznaczonym na ten cel szpitalu w Karolewie. Podoba się? Daj lajka i suba. Masz ciekawe nagranie? Wyślij je do mnie na maila ktocidalprawojazdy@gmail.com a dzięki tobie kompilacje będą częstsze i bogatsze.
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookie. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz zmienić w ustawieniach Twojej przeglądarki.